Yerli İHA Motoru PD-170 Teslimata Hazır

Milli imkanlarla üretilen Anka, Aksungur, Akıncı ve Bayraktar TB3 İHA ve SİHA’larında kullanılacak olan TUSAŞ’on ürettiği PD-170’in yıl sonuna kadar teslimatları gerçekleşecek.

Yerli İHA Motoru PD-170 Teslimata Hazır

Türk havacılığında bir dönüm noktası gerçekleşiyor. Yerli İHA’lardaki başarısı ile dünyada sayılı ülkeler arasına giren Türkiye, ilk Turbodizel İnsansız Hava Aracı Motoru PD-170’e kavuşuyor. Anka, Aksungur, Akıncı ve Bayraktar TB3 platformlarında kullanılacak olan motor, TUSAŞ tarafından yerli imkanlarla geliştirildi.

YIL SONUNA KADAR 40 ADET TESLİM EDİLECEK

Milli insansız hava araçlarının gücüne güç katacak olan PD-170 Turbodizel İHA motorunun yıl sonuna kadar 40 adet teslimatı yapılacak. Sınıfının en iyisi olarak nitelendirilen motor ile insansız hava araçları fazla havada kalabilecek, daha hızlı tırmanacak ve daha fazla yük taşıyabilecek.

TUSAŞ PD-170 ÖZELLİKLERİ

2018 sonu itibariyle yine TUSAŞ tarafından geliştirilen Anka İHA üzerinde test uçuşları başlamıştı. PD-170, zorlu denemelere tabi tutulurken, istenilen performansı sağlayarak güven vermişti. 165 kilogram ağırlığa sahip olan motor, 40 bin fit irtifaya ulaşabiliyor. Performans açısından kategorisinde "en iyi" olma özelliği taşıyor. Ayrıca düşük yakıt tüketimi ile öne çıkıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR