Yahoo tarafından gerçekleştirilen açıklamada, şirketin Verizon'a 4,48 milyar dolara satılmasının onaylandığını açıkladı.

YAHOO'NUN YENİ İSMİ BELLİ OLDU

Yahoo tarafından gerçekleştirilen açıklamada, gerçekleştirilen satış sözleşmesinin 13 Haziran'da bitmesinin planlandığı belirtilirken, sözleşmeden sonra Yahoo'nun yeni isminin "Altaba Inc." olacağı bilgisi verildi.
Gerçekleştirilen açıklamadan sonra, Yahoo'nun New York borsasında işlemde olan hisseleri yüzde 10,2 prim ile günü tamamlamış oldu.
Verizon'ın ise hisselerinde yüzde 0,7’lik bir azalma meydana geldi.
Yapılan anlaşma, Yahoo'nun sahip olmuş olduğu nakitle Çinli e-ticaret devi Alibaba Group'taki yüzde 15, Yahoo Japonya'daki yüzde 36'lık hissesinin patentlerini kapsamaktadır.

Verizon 2015 yılında İnternet hizmetleri sağlayıcısı AOL’u 4,4 milyar dolara almıştı.

Uzmanlar, gerçekleştirilen bu anlaşmadan sonra, Yahoo'nun 600 milyonu mobilde olmak kaydıyla dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcı sayısının Verizon'a geçeceğini belirterek, internet hizmetleri ortamında Verizon'ın daha kapsamlı bir hale gelip payının daha da artacağı belirtildi.

YAHOO NEDİR?

Yahoo Stanford Üniversitesi öğrencileri olan Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulan bir portaldır. Yahoo ilk başlarda bir arama motoru olarak kullanılmış ancak daha sonra e posta anında iletileşme gibi imkanları da kullanıcılarına sunmuştur. 

Ayrıca Yahoo.com günde 7 milyar sayfa gösterimi ile dünyanın en çok girilen 5 sitesidir.