CNIL WhatsApp'a onu bünyesinde bulunduran sosyal medya devi Facebook ile veri paylaşımı yapmayı durdurması için bir ay mühlet tanıdı. Avrupa Birliği'nin isteğini uygulamaya koyan CNIL, WhatsApp'a verilerini Facebook'la paylaşmayı durdurması için yeni talimat verdi.

Kurumun web sitesinden yapılan resmi bildiride söz konusu uygulamada gereken değişikliğin uygulanması için bir ay süre tanındığı bilgisi de vurgulandı. Kurum, WhatsApp'ın ticari bilgi toplamasının kabul edilemez olduğu fikrinde. Zira CNIL'e göre "kullanıcıların temel özgürlüklerini" tanımıyor. Bu senenin Mayıs ayında ise Facebook'a AB'den 122 milyon dolarlık ceza gelmişti.

Diğer yandan, son yılların en revaçta mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’a 4 yeni özellik daha ekleniyor. Eklenecek olan yeni özelliklerden ilki, engellenen kullanıcının engelini daha kolay kaldırmak olacak. Bunun için de yapılması gereken engellenen kullanıcının üzerinde parmağın basılı tutulması ve ekrana gelen ‘engeli kaldır’ seçeneğine tıklanması.

Bir diğer yenilik de, yeni ‘davet et’ özelliği. Bir kullanıcıyı gruba dahil etmek için sadece bir bağlantı göndermek gerekecek. Üçüncü özellik, grup yöneticilerine verilen haklar. Yöneticiler, artık üyelerin bir takım özelliklere erişmesine izin verebilecek veya yasak getirebilecek. Son yenilik ise WhatsApp kullanımına telefonu sallayarak erişim sağlamak. Bu 4 yeni özelliğin en kısa zamanda kullanıma girmesi hedefleniyor.

WHATSAPP'TA DEVRİM GİBİ YENİLİK

WACAO ya da WhatsApp Sohbet Asistanı, telefonunuzda uzunca bir süredir okumadığınız ve biriken WhatsApp mesajlarını kolaylıkla size özetleyerek tüm mesajları tek tek okuma zahmetinden kurtarıyor.

Pazarlama analitiği sağlayıcısı SuperCrunch’ta çalışırken tanışan iki dost Vivek Bombatkar ve Sidhart Ramachandran, biriken mesaj sıkıntısının tamamen önüne geçecek olan WhatsApp Sohbet Asistanı WACAO’nun Disrupt Berlin 2017 Hackathon’da tanıtımını gerçekleştirdi.