Tarihin ilk uzay memleketi olmaya aday Asgardia projesinin planları geçtiğimiz zamanda Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir faallik çerçevesinde milletlerarası bilim insanları tarafından beyan  edilmişti.

Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde yapılması planlanan  bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor. Bu bağlamda vatandaşlık başvurusu yapanlar içinde ilk sıralarda yer alan memleketlerden biri ise Türkiye.

EN FAZLA BAŞVURU İSTANBUL'DAN

Asgardia'nın resmi internet sayfasında yer alan verilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin'den yapılmış. Çin'i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti. Başka bir deyişle uzay vatandaşı olmak adına başvuru yapan memleketler içerisinde Türkiye ikinci sırada yer alan ülke oldu. İstanbul ise 10 binden fazla başvuru ile en çok başvuru yapılan kent oldu. Türkiye'den en çok başvuru yapılan şehirler sıralamasında İstanbul'u 3 bin 564 ile Ankara, 2 bin 868 ile İzmir takip etti. İstanbul'dan başvuru yapanlardan yüzde 77'sinin erkek olduğu, genel başvuru yapanlardan ise yüzde 85'inin İngilizce konuştuğu bilgisine yer verildi.

YERYÜZÜ'NÜ KORUMAYA ÇALIŞACAK

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü'nü korumaya çalışacak.