Henüz konsept aşamasında olan bu yeraltı ulaşım biçimi hızla hayata geçirilmeye hazırlanılıyor. Bilim dünyasınca beşinci ulaşım şekli olarak ifade edilen sistemin testleri başladı. Saatte 324 km hıza ulaşmalarının ardından bir sonraki hedeflerinin 1120 km hız olduğunu kaydeden ekip çalışmalarına son sürat devam ediyor. 

600KM'LİK YOL 30 DAKİKADA KATEDİLECEK

Seyahat alışkanlıklarınızı kökünden değiştirecek olan bu sistem ile daha pratik ve daha güvenli yolculuk edebileceksiniz. Bilim dünyasını heyecanlandıran bu buluş için şirketler kolları şimdiden sıvadı bile. 2024'te hayata geçirilmesi planlanıyor.

NASIL ÇALIŞIYOR

Havası alınmış silindir şeklindeki tünellerin içine kurulan manyetik sistem ile tüpün içinde adeta uçarak yol alacak. Sürtünmenin ortadan kalkmasıyla birlikte enerji itiş gücüne aktarılmış olacak ve bu sayede yüksek hızlara çıkabilecek. Enerji tasarrufu bakımından çevre dostu olan bu araç iklim şartlarından da etkilenmemiş olacak. Bu manyetik kapsullerin içerisinde sadece tek bir araç yol alacağından insan hatası nedeniyle yaşanacak olası bir kaza riski de ortadan kalkıyor. Özetle hızlı, güvenli ve çevreye zararsız bir şekilde keyifle yolculuk yapılabilecek.