Aylık ortalama 320 milyon aktif kullanıcısı bulunan sosyal ağ ve mikroblog sitesi Twitter'ın en büyük sorunu karakter sınırlaması olarak biliniyor. 140 karakter sınırlaması üzerinde bugüne kadar çok konuşuldu ve tartışıldı. Hatta bir ara 10,000 karakter kullanımına müsaade edileceği iddia edildi. Fakat bu iddia Twitter'ın en yetkili ismi Jack Dorsey tarafından yalanlandı.

Dorsey, 140 karakter sınırı ile alakalı geçtiğimiz aylarda şu ifadelerde bulunmuştu:

İlk başta zaten 140 karakter sınırımız yoktu. Onu kısa süre bir sonra SMS'lerle (160 karakter) uyumluluk sağlanabilsin, dilendiği vakit tweet'ler tek bir SMS'ye sığdırılabilsin diye ekledik. Ki bu sınırlama güzel de oldu. Üretkenliği, ilhamı, 'az ama öz' becerisini tetikledi. Dahası hız da kattı. Bu hissiyatın kaybolmasına da asla izin vermeyeceğiz.

Bugünlerde ise karakter konusunda yeni bir gelişme var. Bloomberg'in haberine göre Twitter'da artık 140 karakteri sonuna kadar kullanabileceğiz! Peki, bu ne anlama geliyor? Şöyle ki; bugüne kadar fotoğraf eklediğimizde 24, link eklediğimizde ise 23 karakter hakkımız azalıyordu. Geriye kullanabileceğimiz 116 ve 117 karakter kalıyordu. İşte söz konusu habere göre artık bu eksilme tarihe karışacak ve fotoğraf veya link eklesek dahi yazım hakkımız 140 karakter olacak.

Söz konusu genişletmenin 2 hafta içinde tüm kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

Yeni Şafak