Savunma sanayisinde cirosunu son 5 senede yaklaşık yüzde 50 yükselterek pek çok rakibini geçen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), Türkiye'nin Özgün Helikopter ve Milli Muharip Uçak gibi vizyon hazırlıklarıyla daha üst sıralara çıkmayı planlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisince her sene bir önceki senenin savunma satışları baz alınarak yayımlanan ve dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak bilinen "Defense News Top 100"de 2011 yılından şimdiye kadar yer alan TUSAŞ, geçen sene kazandığı ciroyla bugüne kadarki en yüksek sıraya çıktı.

İlk defa1 milyar dolar ciroyu geçerek geçen sene 1 milyar 84 milyon dolarlık rakama ulaşan TUSAŞ, bunun yanında 11 basamak atlayarak listede 61. sıraya çıktı. Şirketin savunma sanayisindeki ciro artışı önceki seneye nazaran yüzde 22'yi buldu. TUSAŞ, 2011'de 738 milyon dolar olan sektör cirosunu 5 senelik dönemde yüzde 47 yükseltmeyi başardı.

TUSAŞ, küresel bir oyuncu olmak, uluslararası alandaki etkinliğini artırmak ve kendisini daha üst sıralara çıkarmak için iddialı büyüme hedefleri koydu.  TUSAŞ, kazanacağı başarılarla Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesinde ihracatta 500 milyar dolar hedefinin yakalanmasına da katkıda bulunmayı amaçlıyor.