Türksat 5A Uydusunu Elon Musk’ın SpaceX Firması Uzaya Gönderecek

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya Türksat 5A uydusu, yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek.

Türksat 5A Uydusunu Elon Musk’ın SpaceX Firması Uzaya Gönderecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, "Airbus D&S tarafından yapımına devam edilen, gökyüzünde dengeleri değiştirecek Türksat 5A uydusunun yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderileceğini" bildirdi.

GÖKYÜZÜNDE DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Türksat 5A'nın hizmete girmesiyle yayıncılık alanının yanı sıra Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika'yı kuşatan kapsama alanına da sahip olunacağını bildiren Koç, "Airbus D&S tarafından yapımına devam edilen, gökyüzünde dengeleri değiştirecek Türksat 5A uydusu, yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek." dedi.

FİLONUN 4. HABERLEŞME UYDUSU OLACAK

Koç, Türksat 5A uydusunun Türkiye'nin aktif uydu filosundaki 4'üncü haberleşme uydusu olacağını ifade ederek, "Uydu konusunda dikkat çekmek hem de uzay bilimine olan merakın artmasına destek olmak için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak Twitter üzerinden 10 soruluk yarışma başlatıldı. Sorulara doğru cevap veren kullanıcılar arasında 13 Eylül'de yapılacak çekilişle sürpriz hediyeler verilecek." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Elon Musk ile bir görüşme yapmıştı. 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR