Türkiye’nin İlk Uçan Aracı CEZERİ’den Yeni Görüntüler

BAYKAR tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan aracının testleri dün gerçekleşmişti. Aracın kalkış ve uçuş görüntülerini içeren yeni görüntüler de paylaşıldı.

Yeni ve milli teknolojiler ile artık oyun kurucu hamleler yapan Türkiye’nin ilk uçan aracı CEZERİ’nin görüntüleri dün paylaşılmıştı. BAYKAR tarafından geliştirilen aracın yeni görüntüleri ise bugün paylaşıldı. 10 metreye kadar yükselebilen araç uzaktan da kontrol edilebiliyor.

İLK UÇUŞ TESTLERİ BAŞARILI

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

HALATSIZ 10 METRE YÜKSELDİ

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen CEZERİ Uçan Araba’nın uçuş testleri 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı. İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan CEZERİ, 14 Eylül 2020’yi 15 Eylül 2020’ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı.

İKİ FARKLI UÇUŞ TESTİ

Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan CEZERİ Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı. Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde 15 Eylül 2020 Salı günü güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda ise CEZERİ Uçan Araba yerden 10 metre yükseldi.

ADINI MÜSLÜMAN BİLİM ADAMINDAN ALIYOR

Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den alan CEZERİ Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1 buçuk yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Cezeri'nin uçuşlarına dair yeni görüntüler de paylaşıldı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR