Türkiye’nin İlk Uçan Arabası CEZERİ Havalandı

Yerli ve milli teknolojilerde sınır tanımayın Türkiye’nin ilk uçan arabasının uçuş testleri gerçekleşti. Baykar tarafından geliştirilen araç 10 metre yükselebiliyor.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen Cezeri Uçan Araba’nın uçuş testleri 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı.

UÇUŞ TESTLERİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan Cezeri, 14 Eylül 2020’yi 15 Eylül 2020’ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan Cezeri Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı.

10 METRE YÜKSELDİ

Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde 15 Eylül 2020 Salı günü güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda ise Cezeri Uçan Araba yerden 10 metre yükseldi.

ADINI MÜSLÜMAN BİLİM ADAMI EL CEZERİ’DEN ALIYOR

Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den alan Cezeri Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1 buçuk yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

BAYRAKTAR: OYUN KURUCU OLACAĞIZ

Birkaç ay önce bir televizyon programında 15 sene sonrası oyunun kurulduğunu vurgulayan Selçuk Bayraktar, "Bugün bu alanda çalışanlar yarının üreticileri olacaklar. O gün üretenler oyun kurucu olamaz. Bir kere fikir size ait olsun. Yerli ve milli olsun. Son adımda üretime gitsin. Sadece üretimle bağımsız ve müreffeh olmak mümkün değil. Çalışılan konuların geleceğin konuları, yarışları olması gerekiyor. Bundan sonraki adımın uçan arabalar olması bekleniyor. 50'ye yakın prototip var. Bunlar ilk önce kırlarda uçacaklar. Daha sonra da yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayacaklar." ifadelerini kullanmıştı. 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR