Türkiye'nin 6 şehrinde tesis edilen kamera sistemleri, atmosfere girişte bulunan 6 bin 502 meteorun parçalanma zamanlarını kayıt altında tutmayı başardı.

Ege Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından uygulamaya konulan "Türkiye Meteor İzleme Birimleri ve Network'ünün İnşası, Ulusal Çarpma Kraterleri ve Meteoritleri Veritabanı'nın Teşekkülü" çalışması yoluyla Türkiye, meteorları global boyutta gözlemleyen devletler ligindeki yerini buldu.

2014 SENESİNDE İŞE KOYULDULAR

Kameralara yakalanan meteorlarda, meteorların atmosfere giriş yapmaları sonrasında ışık saçarak dağılmalarına ilişkin veriler bulunuyor.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ozan Ünsalan sunduğu beyanatta, 2014 senesinde TÜBİTAK'ın 1001 tasarısı çerçevesinde kendilerine sunulan bütçe yardımı sayesinde işe koyuldukları tasarılar dahilinde meteorları takip etmek üzere Çanakkale, Antalya, Mersin, Eskişehir, Malatya ve Gaziantep'e kamera sistemi kurduklarını açıkladı.

Atmosfere yüksek hızla düşmeleri sonrasında yüksek sıcaklıklara erişen meteorları 25 kamerayla kaydediğini dile getiren Ünsalan, kaydedilen meteorların eksenini de hesapladıklarını ifade etti. Türkiye haricinde komşu ülkelerdeki meteor hareketliliklerinin de gözlemlenebildiğini belirten Prof. Ünsalan, Türkiye’nin bu sistem sayesinde astronomi alanında gelişme kaydettiğini ifade etti.