Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar NASA’ya Katıldı

Türk bilim insanı Betül Kaçar, Twitter'dan Türkiye'yi gururlandıran bir haber paylaştı. Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim teorisi alanlarında çalışmalar yapan Kaçar, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibe kabul edildi. Kaçar, sosyal medyada tebrik yağmuruna tutuldu.

Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar NASA’ya Katıldı

Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar NASA’ya Katıldı

Astrobiyoloji alanında öğretim üyesi olan Betül Kaçar, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ekibine kabul edildi. Kaçar, NASA'nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekipte görev alacak.

 Kacar, yaşadığı sevinci takipçileriyle şu şekilde paylaştı:

"Güzel bir haber. Kelimelere dökmekte zorlanıyorum, ama şöyle: Evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edilmişim. Bu seneye ufak bir sağlık sorunuyla başladım, ilaç gibi geldi bu haber sabah sabah. Her şeyin başı sağlık diyerek bitireyim."

Tebrik Yağmuruna Tuttular

Bu mesajı gören pek çok kişi Kaçar’ın başarısına tebrikler yağdırdı. Bunun üzerine 36 yaşındaki bilim insanı "Çok teşekkür ederim. Benden güç alanlar, özellikle çocuklar, genç arkadaşlar; siz de bana güç veriyorsunuz" dedi.

'Keşiflerimiz Tüm İnsanlığa Hediye'

Kendisine “Cumhuriyet çocuğu” diye hitap edenlere de şu ifadelerle karşılık verdi: "Borcumuz biz kadınlara eğitim fırsatı ve eşitliği veren Cumhuriyet’e. Keşiflerimiz tüm insanlığa hediye."

Betül Kaçar Kimdir?

Giresunlu bir ailenin çocuğu olan Betül Kaçar, Marmara Üniversitesi’nde kimya eğitimi gördü ve 20 yaşında ABD’ye gitti.

20 yaşında direkt Parkinson ve Alzheimer alanlarında doktora çalışmasına başlayan Kaçar, 2010’da Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. Evrimin molelüler mekanizmalarına yönelik anlayışımızla ilgilenen Kaçar, doktora sonrası çalışmalarını NASA’da sürdürdü.

2012 yılında Harvard Üniversitesi'ne katılan Betül Kaçar, burada Organizma ve Evrimsel Biyoloji Departmanı'nda görev aldı. Türk bilim insanı, 2017 yılından bu yana Arizona Üniversitesi Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi alanından çalışmaya devam ediyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR