Türk bilim insanları yeni bir gezegen keşfetti. Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nde çalışan öğretim üyesi üç bilim insanı ve bir doktora öğrencisinin yoğun çalışmalarının ardından, Güneş sisteminin yaklaşık 212 ışık yılı uzaklığında Jüpiter’e benzer bir 'öte-gezegen'in varlığına ulaşıldı.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, 2007 senesinde çalışmalara başladıkları, Türk, Japon ve Rus bilim insanlarından meydana gelen uluslararası bir proje doğrultusunda devam ettirilen ‘gezegen arama’ hazırlıklarının ilk başarısını gördüklerini söyledi.

Antalya'da yer alan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki Rus-Türk Teleskobu ile çok ciddi gözlemlerde bulundukları ifade eden Yılmaz, bu gözlemlerin ardından yıldızları izlediklerini ve elde ettikleri analizlerden de birkaç değişiklik fark ettiklerini anlattı.

Yılmaz, birkaç değerde görülen farklılıkların, yeni bir gezegen nedeninden olabileceğini düşünerek, bu yönde faaliyetlerini arttırdığını belirtti. Yeni buldukları ‘öte-gezegen’e ‘Türk ismi’ adı vermeyi düşündüklerini söyleyen Yılmaz, bu konu hakkında kafamızda birkaç isim düşündüklerini söyledi.

Yılmaz, ‘Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, buldukları ilk gezegene bir ad verdiler. Bizim neden olmasın? Bu yönde düşüncelerimiz var. Ben ‘Türk’, ‘Türk1’ ve ‘Atatürk’ isimlerini düşünüyorum.’ dedi.