Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikası' nda üretilen ve Türkiye' nin ilk yerli Milli Piyade Tüfeği' nin (MPT-76) ikinci sevkiyatı yapıldı.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu' ndan edinilen bilgiler doğrultusunda, silah fabrikası önünde yapılan törende konuşan fabrikanın müdürü Mehmet Ocakçıoğlu, fabrikada, mühendisler ve işçiler ile beraber ilk defa özgün, yerli bir silah olan MPT- 76' nın üretildiğini hatırlattı.

PROJE BAĞLAMINDA 20 BİN SİLAH ÜRETİLECEK

2014 senesinde yapılan ilk sevkiyatta 200 silahı Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiklerini ifade eden Müdür Ocakçıoğlu, "Şu an bin 680 silahımızı yetkililere teslim ettik. Proje kapsamında toplam 20 bin silah üreteceğiz. 2018 yılının ikinci ayı gibi bütün silahları üretip teslim edeceğiz. MKEK olarak asker ve polisimizin hafif silah ihtiyacını karşılamak görevimiz. MPT- 76, Türkiye'nin ilk yerli milli piyade tüfeği olma özelliği taşıyor. Bunu MKEK olarak bizlerin yapması bize onur ve gurur veriyor. Her zaman devletimizin ve milletimizin yanındayız." diye konuştu.

Konuşmalardan sonra askeri birliklere teslim edilecek olan MPT- 76'lar fabrikadan sevk edildi.