Japon Toshiba Western Digital'e açmış olduğu zararın karşılanması ve çip satışına dahil müdahalesini durdurma nedeniyle 120 milyar yenlik (1 milyar dolarlık) dava açtığını duyurdu.

Tokyo bölge mahkemesinde gerçekleşen dava iki bölümden oluşucağı belirtiliyor. Toshiba, satmaya çalıştığı çip bölümü için sahipliği dikkate alındığında Western Digital'in hak talebinde bulunmasının önüne geçmek istiyor. Bununla beraber şirket Western Digital elamanlarının uygun görülmeyen şekilde özel bilgileri edindiğini de iddialar arasında olduğu belirtiliyor.

TOSHİBA 1 MİLYAR DOLARLIK TAZMİNAT DAVASI AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Toshiba ve Western Digital arasındaki hukuki savaş bir zamandır artış gösteriyordu. Geçen sene, Western Digital, Toshiba'nın çip biriminin ayrı bir bölüme devretmesini engellemek için aralarındaki iş anlaşmasındaki tahkim maddesini işleme koymuştu. Sonrasında Toshiba ise avukatları aracılığıyla Western Digital'e bu tacizi durdurması yönünde çağrı yapmıştı.

İki şirket arasında çip biriminin satışı ile ilgili yükselen tansiyon Toshiba'nın nükleer enerji sektöründeki büyük kaybının telafi edilmesi için nakit kullanım planlarını tehlikeye atabilir.

Toshiba 1 milyar dolarlık dava açacağını beyanında bulundu.Toshiba bu kararla birlikte çip servisininde satışını duyurdu.