Toshiba dünyanın ikinci büyük NAND hafıza çipi üreticisi olan biriminin satışından gelecek sermaye ile milyarlarca dolarlık zararını karşılamaya çalışacak. Toshiba anlaşmanın önümüzdeki hafta imzalanmasını amaçlıyor.

ABD'Lİ FİRMADAN DAHA DÜŞÜK BİR TEKLİF

Toshiba' dan gelen bilgilere göre; Japon hükümeti-Bain Capital konsorsiyumu yaklaşık 2 trilyon yen, yani 18 milyar dolar ile Amerika Birleşik Devleri menşeili çip üreticisi Broadcom' un verdiği 2.2 trilyon yenden daha düşük bir teklifte bulundu.

Hükümetin de dahil olduğu konsorsiyum alelacele kurulmasına rağmen birçok analist tarafından yarı iletken teknolojisini yurtiçinde tutmak isteyen Japon devlet rızasını hızla alacağı düşünüldüğünden çok daha fazla olarak görülüyor.

KONSORSİYUMDA JAPON BANKASI DA BULUNMAKTA

Konsorsiyumda Bain Capital' in dışında Japon hükümetine ait Innovation Network Corp of Japan adlı bir fon ve Japonya Kalkınma Bankası bulunmakta. Güney Kore' li çip üreticisi SK Hynix ve Mitsubishi UFJ Financial Group' un bankacılık birimi de finansmanı sağlamayı değerlendiriyor. Fakat dünyanın ikinci büyük NAND hafıza çipi üreticisi Toshiba'nın satışı hızla tamamlanamayabilir.

Şirketin çip işindeki ortağı ABD'li Western Digital satışın engellenmesi için mahkemeye başvurdu.