Ticaret Bakanlığı’ndan İstenmeyen Mesajlara Son

Vatandaşların cep telefonlarına istemediği halde gelen mesaj ve SMS’ler son buluyor. Ticaret Bakanlığı, 1 Aralık’tan itibaren mesajlar için onay gerektirecek uygulamayı başlattı.

Ticaret Bakanlığı’ndan İstenmeyen Mesajlara Son

Ticaret Bakanlığı, 1 Aralık’tan itibaren vatandaşın onayı olmadan cep telefonlarıma gelen mesaj ve SMS’leri engelleyecek olan uygulamasını duyurdu.

ŞİKAYETLER 500 BİNİ AŞTI

Vatandaşın onayı olmadan gönderilen ticari mesajlarda şikayetlerin 500 bini aşması üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından çalışmalara başlandığını anlatan İleti Yönetim Sistemi (İYS) A.Ş Genel Müdürü Dr. Tolga Tüfekçi, 4 Ocak tarihinde yayımlanan yönetmelikle birlikte hayatımıza giren İYS 1 Aralık itibarıyla uygulamaya gireceğini ve 1 Aralık itibarıyla istenmeyen mesajların son bulacağını vurguladı.

ONAY VERMEYENE MESAJ GELMEYECEK

Yeni dönemle birlikte sistem üzerinde onayı bulunmayan vatandaşlara ticari elektronik iletinin gönderilemeyeceğini ifade eden Dr. Tolga Tüfekçi, "Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm firmalar kaydolacağı ve sahip olduğu onayları sürekli güncel tutacağı bu sistemle vatandaşlar ticari ileti izinlerine tek noktadan ve kolaylıkla erişebilecek. Mesaj almak istemediklerini kapatırken diğer taraftan dilerse kampanyalarından haberdar olması istediği markalara da onay verebilecek" dedi.

İYS ÜZERİNDEN İPTAL EDİLEBİLİR

Tüfekçi, vatandaşların, onaylarını İYS üzerinden iptal edebileceği gibi firmaların gönderim yaptığı iletişim kanalı bazında tercihlerini belirleyebileceğine işaret ederek, vatandaşın markadan e-posta bildirimlerini almaya devam ederken mesaj ve arama kanalı için onayını iptal edebileceğini aktardı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR