İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Grubu Başkanı Doç. Dr. Necmi Karul, Bursa’ ya bağlı merkez Nilüfer ilçesinde ve 8 bin 500 yıllık tarihe ışık tutan Aktopraklık Höyüğü alanındaki kazıların 2004 senesinde kurtarma kazısı olarak başladığını anımsattı.

UCU SİVRİ ÇUBUK ŞEKLİNDE BİR TAŞ

Geçtiğimiz sene yapılan kazılarda çakmak taşlarının yontulması ile elde edilmiş ucu sivri çubuklar bulduklarını beyan eden Karul, tarih öncesi dönemlerde çakmak taşının Anadolu'nun tüm bölgesinde yaygın olarak kullanıldığını bildirdi.

Çakmak taşı yatağından (bulunduğu yerden) belirli ebatlara getirilerek taşındığını anlatan Karul, daha sonra bu taşların farklı ebatlarda mermi biçimli çekirdek formuna dönüştürüldüğünü belirtti.

BAŞKA BİR ALET İLE BİRLİKTE KULLANIYORDU

Karul, çakmak taşından, baskı yöntemiyle aletlerde kullanılmak üzere daha küçük parçalar elde edildiğini beyan ederek, açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Çakmak taşının yontulması ile elde edilmiş sivri uçlu taşın, matkap olarak adlandırdığımız bir alete takılarak kullanıldığını düşünüyoruz. Ucu sivri olan taşın ahşap sapa ve bir mekanizmaya bağlı olduğunu düşünüyoruz.