Sürücü Kartı Bilgileri Çipli Kimlik Kartlarına Yüklenecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sürücü kartlarındaki bilgilerin çipli kimlik kartlarına yükleneceğini ve ilk denemelerin ocak ayında başlayacağını açıkladı.

Sürücü Kartı Bilgileri Çipli Kimlik Kartlarına Yüklenecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye nüfusunun yüzde 74'ünün kimlik kartını değiştirdiğini ve Ocak ayında yeni uygulamaların da başlayacağının müjdesine verdi. Artık sürücü kartlarındaki bilgiler de kimlik kartına yüklenebilecek.

Uygulamanın ocak ayında noterlerde başlatılacağını duyuran Soylu şu ifadeleri kullandı:

“Notere gideceksiniz, daha sonra bankalar, daha sonra başka kurumlar, isminizi soyadınızı söyleyeceksiniz, noterdeki görevli, 'parmağınızı şu cihaza basar mısınız' diyecek. Bastıktan sonra resminiz, kimlik bilgileriniz oraya çıkacak. O entegrasyon da sağlanmış olacak. Sizin o kişi olduğunuzu, güvenilir olarak anlayan görevli hizmetini verecek ve Türkiye bu sayede özellikle karşı karşıya kaldığı birçok mağduriyetin olduğu meselelerden kurtulacak.”

DİĞER PROJELER

Bir başka proje olan 'KPS' yani Kimlik Paylaşım Sistemi ise 7/24 online hizmet vererek hayatımızı kolaylaştıran bir proje olacak. Kısa adı 'MAKS' olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi ise harita tabanlı mekansal yapıya dönüştürüldüğü ve entegre içinde çalışan bir sistem.  Bu sistem afet olaylarında, asayiş olaylarında, şüpheli aramalarında kullanılacak.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR