Suriye Sınırına Yerleştirilen Çok Namlulu Roketatarların Bilinmeyenleri

Suriye'de bulunan Esed rejimi ile gerginliğin üst seviyede bulunduğu bu günlerde Silahlı kuvvetlerimizin sahip olduğu birçok teknoloji Suriye sınırına konuşlandırıldı. Bunlardan biri de çok namlulu roketatarlar. Yerli savunma sistemleri Roketsan tarafından geliştirildi.

Suriye Sınırına Yerleştirilen Çok Namlulu Roketatarların Bilinmeyenleri

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait komando birlikleri, İdlib'deki gözlem noktalarına komando takviyesi yaptı. Ayrıca Hatay'ın Reyhanlı ilçesine hareket eden komandolar da hazırlıklarını tamamladı. Komandolar daha sonra zırhlı personel taşıyıcılarıyla sınır birliklerine doğru hareket etti.

Diğer taraftan, TSK tarafından gönderilen çok namlulu roketatarlar da Suriye sınırına konuşlandırıldı. Bu çok namlulu roketatar sistemi silahlı kuvvetlerimizin envanterinde T-122 adını taşıyor.

ROKETSAN tarafından geliştirilen Çok Namlulu Roketatar Sistemi (ÇNRA T-122), gece/gündüz her türlü hava ve arazi şartında kullanılabiliyor. Ayrıca sistemin yüksek öncelikli hedeflere karşı da manevra birliklerimize yoğun ve etkili ateş desteği sağlama kabiliyeti bulunuyor.

NATO stok numarasına sahip bulunan roketatar sistemimiz ÇNRA T-122 genellikle 6x6 taktik araçlarla kullanılıyor.

2 adet 20 tüplü modüler pod sistemi bulunan T-122’lerin üzerindeki vinci sayesinde mühimmat ikmalini çok kısa sürede gerçekleştirebiliyor.

Sistem, araçlara monte edilebildiğinden hava yolu, deniz yolu, demir yolu ve karadan kolayca nakledilebiliyor. Böylece hafif ve çevik birliklere kolaylıkla ateş desteği sağlayabiliyor.

Yüksek harekete kabiliyeti ve ateş hızına sahip olan T-122 ÇNRA, 3 kilometreden 40+ kilometreye atış yapabiliyor. Sistem üzerinde tam otomatik silah kontrol, navigasyon ve hedefe yönlendirme modülleri bulunuyor. 5 dakikadan daha kısa süre içerisinde mevzilenebilme yeteneğine sahip T-122’ler diğer ateş destek sistemlerine sayısal entegrasyon sağlayabiliyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz