Şovmen iş adamlığı konusunda Steve Jobs’ı tahtından etmeyi kafaya koyan Elon Musk, şimdi hem SpaceX’in, hem Mars’a insan gönderme planlarının hem de yeni Tesla otomobillerinin reklamını yapacak. Bir süre önce, Tesla’nın elektrikli kamyonunu tanıtırken sahneye sürpriz bir şekilde iki kapılı spor bir elektrikli otomobil çıkaran Musk, bu modelin dünya genelinde reklamını yapmak ve imajını sağlamlaştırmak için bir Tesla Roadster otomobilini Mars’ın yörüngesine gönderip sonsuza kadar uzayda döndürmeyi hedefliyor.

Tech Inside'da yayınlanan bilgilere göre, Musk SpaceX şirketinin Mars’ta koloni kurma hedeflerini başlangıcı olarak, özel olarak üretilmiş bir Heavy Falcon roketini deneme amacıyla Mars’a gönderecek. Bu deneme sürüşü esnasında, Mars’a giderken roketin yaşayacağı sorunlar ortaya çıkarılacak. İlk deneme sürüşü sonunda edinilen deneyimle muhtemelen birkaç deneme sürüşü daha gerçekleşecek ve birkaç sene içinde Mars’a sorunsuz şekilde dev roketler ve ağır yükler göndermek güvenli hale gelmiş olacak. Bu şekilde çok pahalı olan koloni materyalleri, özel inşaat robotları ve sonunda da insan kolonistleri Mars’a gönderilmesi mümkün olacak.

En büyük amacı insanoğlunu Mars‘a göndermek olan şirket, Heavy üzerinde üç adet Dünya’ya geri iniş yapabilecek roket kullanıyor. Bu kombinasyon uzay yolculuklar için daha yüksek güç anlamına gelirken, Ocak ayındaki kalkışın Cape Canaveral üssünde gerçekleşeceği ifade ediliyor. Efsane Apollo 11‘in kalkış noktasında havalanacak roket, herkes için büyük bir önem taşıyor.