Spotify RTÜK’ten Lisans Alacak ve Türkiye’de Temsilcilik Açacak

Popüler müzik uygulaması Spotify, geçtiğimiz günlerde RTÜK’ten erişim engeli uyarısı almıştı. 72 saatlik süre verilen Spotify, RTÜK’ün lisans başvurusu uyarısına olumlu geri dönüş yaptı ve Türkiye’de temsilcilik açmaya karar verdi.

Spotify RTÜK’ten Lisans Alacak ve Türkiye’de Temsilcilik Açacak

İsveç merkezli müzik uygulaması Spotify’ın Türkiye’de de çok geniş bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde RTÜK tarafından lisans başvurusu uyarısı yapılan uygulamaya 72 saatlik süre verilmiş, aksi takdirde erişim engeli getirileceği belirtilmişti.

TÜRKİYE’DE TEMSİLCİLİK AÇACAKLAR

Sabah’ın haberine göre; Türkiye'de temsilciliği olmayan İsveç merkezli şirketin Stockholm'deki birimiyle temasa geçen RTÜK yetkilileri firmadan olumlu geri dönüş aldı. Buna göre, Spotify yayın lisansını alacak. Türkiye'deki Pazar payını kaybetmek istemeyen Spotify ayrıca Türkiye'de temsilcilik de açacak.

RTÜK'ün yayınladığı uyarı şu şekildeydi:

İnternet ortamından yürütülen yayıncılık faaliyetine ilişkin olarak yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde üç ay süresince yayınlarına devam edebileceği,

Belirtilen süre içerisinde internet ortamından yayın lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanmaması ve bu süre için de hesaplanacak yayın lisansı ücretini peşin olarak ödemesi halinde ilave üç ay daha yayın hizmetlerini sunabileceği,

Başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı, ihtar olunur.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR