Savunma sanayisinde büyük güce sahip olan KOBİ’lerden yeni bir hamle daha geldi. Bu alan için özel olarak oluşturulan ‘Silah OSB’ye taşınmaya hazırlanan KOBİ’ler büyük projeler için ortak çalışma yapacak.

Ortak üretim için hazırlanan, kapasite büyüten sektör, tarihinde ilk defa kendi Organize Sanayi Bölgesini (OSB) kuruyor. Kırıkkale'de 40 milyon liralık yatırımla 500 dönümlük bir alanda oluşturulan OSB, uzun vadede 500'e yakın firmaya hizmet edecek. Büyük oranda tamamlanan altyapı çalışmalarının sonrasında arsa tahsislerine de başlandı. Özellikle Kırıkkale'de yer alan Makine Kimya Endüstrisi (MKE) kurumuna tedarikçisi olan küçük ve orta ölçekli firmaların kümeleneceği OSB'ye başta OSTİM yer alarak Türkiye'nin dört bir tarafından ilgi var. OSB yöneticileri, fabrika inşaatlarının başladığını, 2018'de üretime geçileceğini ifade etti.

TÜM SİLAHLAR VE PARÇALARI ÜRETİLECEK

Silah İhtisas OSB'de kurulacak tesislerde her türlü silah, uçaksavar, her çap ve model tabanca, uzun ve kısa namlulu toplar, savunma sanayi yüksek teknoloji dijital ürünler, dürbünler, gece görüş kamera sistemleri, savunma sanayisine ait donanım, çipler ve yazılımlarla bunlara ait tüm yedek parçaların üretimi gerçekleştirilecek.