SATCOM Eklenen Bayraktar TB2S Göründü!

Baykar’ın Twitter paylaşımlarında SATCOM entegre edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar göründü. Peki, SATCOM nedir? Entegre edilen sistem, Bayraktar TB2S SİHA’lara ne kazandıracak?

SATCOM Eklenen Bayraktar TB2S Göründü!

Haber365 Özel

Dünyanın birçok coğrafyasından sonra Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalarda da kendini gösteren ve zafere giden yolda Azerbaycan’ın en büyük silahı olan Bayraktar TB2’nin yeni görselleri yayınlandı. Baykar’ın resmi Twitter hesabından paylaşılan bir fotoğraftaki Bayraktar’ın değişik görüntüsü dikkat çekti.

BAYRAKTAR TB2 SATCOM SİSTEMİNE KAVUŞTU

En başta Bayraktar TB3 sanılan SİHA’nın Bayraktar TB2S olarak adlandırılan SATCOM entegre edilmiş bir insansız hava aracı olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Aselsan Cats kamera sistemiyle donatılan yerli SİHA, artık uydu haberleşme terminali SATCOM’a da kavuştu. Bu uydu eklentisi için cihazın üstünde bir çıkıntı oluşturulduğu çok net belli oluyor.

Henüz hangi SATCOM’un kullanıldığı bilinmiyor ancak yerli CTech firmasının milli imkanlarla  ürettiği bir SATCOM sistemi bulunuyor.

SATCOM NEDİR?

Uydu aracılığı ile iletişim sağlayabilme kabiliyeti kazandıran SATCOM sistemleri, Bayraktar TB2’lerin uydu üzerinden kontrol edilmesini sağlayacak. Mevcut olan Datlink sistemi ile kontrol edilen SİHA’lar 150-300 kilometre menzile sahip ancak yeni SATCOM’la birlikte böyle bir kontrol menziline sahip olmayacaklar.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR