Güney Koreli teknoloji lideri Samsung, Amerika Birleşik Devlet'lerinde 380 milyon dolarlık fabrika açacağını belirtti.

Samsung'dan yapılan yazılı beyannamede, Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Carolina kentinde 2020 senesinde açılacak olan 380 milyon dolarlık fabrikanın çevrede 954 kişiye istihdam sağlayacağı ifade edildi.

Bahsi geçen fabrikada Amerika Birleşik Devletleri pazarı için ev aletleri üretileceği bilgisine yer alan açıklamada, Güney Carolina kentinde seçimiyle ilgili olarak ise bölgenin güçlü tedarik zinciri ve ulaşım altyapısı özelliklerine dikkat çekildi.

Bildiride görüşlerine yer bulan Samsung Electronics Üst Yöneticisi (CEO) B.K. Yoon, ABD piyasasının şirket için "en seri büyüyen ve en önemli tüketici pazarı" olduğunun altını çizdi.

Samsung'un Güney Carolina'da 800 kişiye istihdam sağlayan çağrı merkezinin olduğunun kaydedildiği açıklamada, firmanın bugüne kadar Amerika Birleşik Devletler'inde 10 milyar doların üzerinde yatırım yaptığı vurgulandı.

Öte yandan Güney Koreli teknoloji devi Samsung çip teknolojisine dev yatırım gerçekleştirdi.

SAMSUNG'DAN ÇİP TEKNOLOJİSİNE DEV YATIRIM

Japon Toshiba ve yerel rakibi SK Hynix ile sektörde kıyasıya bir rekabet içerisinde olan Samsung, her yıl yonga teknolojilerine 10 milyar dolar civarında yatırım yapıyordu.Güncel yatırımın neredeyse iki misline çıkacak olması ise Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından gerçekleştirilen çağrıyla ilişkilendiriliyor. 

Moon Jae-in, ülkenin işsizlikle mücadele harekâtı kapsamında dev şirketlere daha fazla iç yatırım yapması çağrısında bulunmuştu. Samsung'un planı ise 2021 yılı itibarıyla 440 bin pozisyon yaratmak olduğu belirtildi.