Samsung'da Bir Skandal Daha!

Samsung Electronics'in varisi ve Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong adı rüşvet olaylarına karıştı. Ve 12 sene hapis cezası isteniyor.

Samsung'da Bir Skandal Daha!

Şirketin bir önceki başkanının da adının karıştığı rüşvet skandalında sular durulmuyor. Mahkemenin hüküm vermeden önce yaptığı son davada, savcılar 12 sene ceza istedi. Lee ve altındaki yetkililer, dava süresince mahkemeye yalan beyan verdikleri için suçlanıyor.

Lee Jae-yong, babası Lee Kun-hee 2013 senesindeki bir kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılması sonrası, şirketin fiilî patronu konumunu almış bulunmaktaydı.

İDDİALARA GÖRE HÜKÜMETE YAKLAŞMAK İSTEDİ

Dedikodulara göre Samsung, Güney Kore'nin eski başkanı Park Geun-hye'nin yakın dostu Choi Soobn-shil'e kızının binicilik eğitimlerini desteklemek amacıyla vakıf fonları olarak saklanan 40 milyon dolar rüşvet ödemiş. Park, geçen yıl konuyla ilgili suçlandı ve Choi de tutuklu olarak yargılanmasına devam ediliyor.

Bahsi geçen Konu ile ilgili yetkilendirilen özel savcılar, Samsung Electronics Başkan Yardımcısının da bu anlaşmadan haberdar olduğunu ya da teknoloji devindeki kontrolünü artıracak olan tartışmalı bir birleşme için hükümet desteği kazanmak nedeniyle bu rüşvet düzenini kurmakta payı olduğunu iddia edildi.

Ocak'da tutuklanmış olan Lee, her fırsatta suçlamaları kabul etmezken, paranın kamu faydası ve sporu desteklemek için harcandığını ifade etti. 

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri