Samsung’un uzun süredir üzerinde çalıştığı ve ilk olarak Galaxy S8 serisinde karşımıza çıkmasını beklediğimiz yeni sanal asistanı Bixby, erken davrandı ve bir kaç gün öncesinden resmiyete kavuştu.

Bixby sanal asistanı sadece akıllı telefonlarda değil televizyonlar, medya oynatıcılar gibi tüm Samsung akıllı cihazlarında kendisine yer bulacak. Firma Bixby üzerinden tüm akıllı cihazlarını birbirine bağlamayı amaçlıyor.

Büyük avantajlar sunmuyor

Bixby, kullanıcısının sözlerini analiz ederken o anda neler yaptığına da dikkat ediyor. Ayrıca yarım kalmış komutlarda farklı sorular sorarak ana fikrin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Kendi arayüzü olan Bixby üçüncü taraf uygulamalara da kolayca entegre olabiliyor.

Samsung’un bir süre önce satın aldığı Siri’nin arkasındaki ekip olan Viv’in, yeni Bixby asistanına da temel olacağı düşünülüyordu. Karmaşık cümleleri bile analiz edebilme yeteneğine sahip olan Viv teknolojilerinin Bixby asistanı için önemli bir avantaj sağlayacağı ifade ediliyordu.

Bununla birlikte Bixby sanal asistanının arkasında hangi teknolojiler var bilinmiyor. Samsung’un açıklamalarına göre Google Assistant temeli biraz daha kuvvetli gibi. Viv teknolojileri muhtemelen ilerleyen yıllarda entegre edilecek.

Diğer taraftan Bixby için atanmış bir tuş olacağı da açıklanmış. Yani televizyon olsun, oynatıcı olsun Bixby için bir atanmış tuş barındıracak. Bu bakımdan Galaxy S8 serisinde güç ve ses kontrol butonları haricinde Bixby için de bir buton olacağı ihtimali güçlenmiş oldu.
 
Bixby henüz çok erken aşamada. Bu bakımdan ilk etapta büyük başarılar beklemek hayalcilik olur. Makine öğrenme dili geliştikçe ve üçüncü taraf uygulamaların da desteği arttıkça Bixby gelişmiş bir sanal asistana doğru evrilecektir. 

 

Kaynak: Donanımhaber.com