ŞAHİ-209: Yerli Hipersonik Elektromanyetik Top

Dünyada elektronik top silah sistemi teknolojisine sahip dünyadaki 4 ülkeden biri olan Türkiye, kendi yerli hipersonik silah olan ŞAHİ-209 ile düşmanlarına korku salıyor.

ŞAHİ-209: Yerli Hipersonik Elektromanyetik Top

Haber365 Özel

Türk savunma sanayisinde yerli silahlara verilen önem neticesinde geliştirilen SAHİ-209, Yeteteknoloji tarafından geliştirilen elektromanyetik top olma özelliğini taşıyor. Silah atış yapabilmek için patlayıcı madde yerine elektrik kullanıyor. Türkiye, dünyada elektronik top silah sistemi teknolojisine sahip dünyadaki 4 ülkeden biri. Barut kullanmaktan daha az masraflı ve pratik olan bu yöntem birçok saldırı avantajını da beraberinde getiriyor.

ŞAHİ ismi İstanbul Kuşatması sırasında Fatih Sultan Mehmed’in kullandığı devasa toptan gelirken, 209 sayısı ise MÖ 209’u yani TSK’nın kuruluş yılını sembolize ediyor.

ŞAHİ-209 SİLAHININ ÖZELLİKLERİ

1500 gr ağırlığında ve 35 milimetre kalibrede olan ŞAHİ-209, hipersonik atılabilen, fonksiyonel tapası olan ve çeşitli imha görevlerini yerine getirebilecek bir yönlendirilmiş enerji silahı. Ayrıca sistemin taşınabilir olması, hızlı şarj özelliği ve seri atış yapabilme yetenekleri dikkat çekiyor.

HEM KARA HEM DENİZDE KULLANILABİLİYOR

ŞAHİ 209 hem kara hem de deniz araçlarında kullanılabiliyor. Sistemin namlu uzunluğu 7 metre, mühimmat ağırlığı 1500 gr, menzili 50 km ve mermi hızı ise mach 6+ (ses hızının 6 katı ve üstünde) hızında.

SES HIZINI AŞAN ATIŞLAR

300 gram ağırlığındaki mühimmatı 12 kilometre menzil uzağa fırlatılabilen silahı, diğer top ve füzelerden ayıran en büyük en büyük nokta ise hipersonik kuvvetle atış yapabilmesi. Bu da ses hızının 5 katı bir kuvvet demek oluyor. Mevcut top-roket mühimmatından yüzlerce kat yüksek enerjilere ulaşılabiliyor ve buna bağlı yüksek imha kapasitesi elde edilebiliyor.

DÜNYADA PAYLAŞILAN BİR TEKNOLOJİ DEĞİL

180 derecelik açı taraması ve 45 dereceyi bulan yükselme açısı ile balistik atışlar, cephe atışları ya da mevzi atışları yapabiliyor.  Elektromanyetik top sistemi ve mermisi, bir füzeye kıyasla maliyet ve üretim anlamında da üstünlükler taşıyor.

Yeteknoloji Genel Müdürü Fazıl Hızal, ŞAHİ-209 hakkında “"Dünyada bu teknoloji paylaşılan bir teknoloji değil, yani sizin ABD’den veya Çin’den belli bir seviyenin üzerinde kritik bilgi, malzeme, materyal tedarik etmeniz veyahut da teknoloji transfer etmeniz söz konusu değil.” diyor

ŞAHİ-209 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Namlu Uzunluğu: 7 metre

Namlu grubu: ~8 ton

Güç: 10 Megajule

Mermi: 35 mm

Mühimmat Ağırlığı: ~1500 gr

Menzil: 50 km

Hız: Hipersonik (Ses Hızının 6+ Katı)

Site Yorumları

  1. Hareketli top halinde ilk etapta kullanılmalı. menzil 100 km-120km menzilde,akıllı mühimmatla denizde kullanılabilirmi?

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR