PORSAV Hava Savunma Füzesi Test Atışlarına Başlayacak

ASELSAN ve Roketsan iş birliğiyle yürütülen Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (PORSAV) çerçevesinde, test atışları gerçekleştirilecek.

PORSAV Hava Savunma Füzesi Test Atışlarına Başlayacak

PORSAV Hava Savunma Füzesi Test Atışlarına Başlayacak

Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan (SSB) edinilen bilgiye göre, ASELSAN ve Roketsan iş birliğiyle yürütülen Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (PORSAV) kapsamında, 2020 yılı içerisinde test atışları yapılacak. Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS) olarak da adlandırılan PorSav Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde çok sayıda bulunan FIM-92 Stinger MANPADS’lerin yerini alacak.

PorSav Füzesi

Kaideye Monteli Sistemler ve Taarruz Helikopterleri tarafından kullanabilecek olan PorSav Füzesinin, 4km irtifa ve 6km+ menzil değerlerine kadar hava araçlarına etkili olması planlanmaktadır. PorSav’ın en büyük üstünlüğü, Stinger Füzesinde de kullanılan Kızılötesi (IR) Arayıcı Başlık yerine Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık kullanacak olmasıdır.

IR Güdümlü Füzeler, yüksek ısı yayan bölgeye odaklandığı için “Flare” olarak adlandırılan karşı tedbir sistemleri tarafından kolaylıkla aldatılabilmektedirler. IIR Güdümlü Füzeler ise “görüntüleyici” sistemi sayesinde hedefin bütününe kilitlendiği için, karşı tedbir sistemleri tarafından aldatılmaları oldukça zordur. PorSav Füzesinde, HİSAR projesinde kullanılan IIR Başlığa benzer bir IIR Başlığın kullanılması düşünülüyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz