Oyunu Bağımlılığına Yasal Düzenleme!

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığıyla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı Avcı, Türkiye'de bilgisayar oyunu bağımlılığına ilişkin yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Oyunu Bağımlılığına Yasal Düzenleme!

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığıyla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı Avcı, Türkiye'de bilgisayar oyunu bağımlılığına yönelik yasal düzenlemelerin olması gerektiğini belirtti.

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığıyla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, halka yönelik yaptığı açıklamada, komisyonun 13. toplantısını düzenlediğini, toplantılar boyunca alanında uzman birçok akademisyen, sivil toplum ve kamu kurumu temsilcisini dinlediklerini hatırlattı.

Komisyon için yol gösterici toplantılar gerçekleştirdiklerini belirten Avcı, şöyle konuştu:

'Oyun Üreticisi Firmalar, Platformlar Ve Kuruluşlarla İlgili Yasal Düzenleme'

"Sunumlardan elde ettiğimiz veriler doğrultusunda hazırlayacağımız raporda özellikle çocuklar ve gençlerin teknoloji bağımlılığından uzak tutulmaları için yasama olarak neler yapılabileceği konusunda somut öneriler geliştiriyoruz. Özellikle bilgisayar oyunları bağımlılığının dünya ülkeleri için olduğu gibi Türkiye için de büyük bir tehlike olduğunu yapılan sunumlardan görmekteyiz. Bu, tüm dünyayı kasıp kavuran bir salgın gibi. Video oyunları, bilgisayar oyunları bağımlılığı çocuklarımızın yalnız zihinsel sağlıklarını değil, bedensel sağlıklarını da tehdit eder aşamaya gelmiştir. Bu sadece bize mahsus bir durum değil. Çok şükür bizim göstergeler bir Güney Kore kadar, bir Çin kadar, bir Finlandiya ve diğer ülkeler kadar yüksek tehlike boyutunda değil. Ancak bu bir teselli değil, tedbir almamız gereken durumdur. Bunun için de özellikle oyun üreticisi firmalar, platformlar ve kuruluşlarla ilgili yasal düzenlemeleri mutlaka hayata geçirmemiz gerekiyor."

Avcı, diğer ülkelerin aldığı tedbirleri de yapılan sunumlar yönünde değerlendireceklerini belirtti.

Bununla birlikte, komisyonun kendi araştırmalarının da olduğunu belirten Avcı, bu araştırmalar doğrultusunda gençleri meşgul eden, tüm sosyal faaliyetlerden alıkoyan, sağlıklarını ciddi manada tehlikeye atan bağımlılıkla ilgili yasal önlemleri kısa sürede alacaklarını belirtti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR