Bilimkurgu filmlerinin değişmez senaryosu uzaylılar ve insanoğlu arasındaki irtibata bu sefer bilimin odağından yaklaşılıyor. İngiltere’de bulunan en itibarlı üniversitelerden birisi olarak kabul edilen Oxford Üniversitesi’ndeki hocalarca tartışılan varsayıma göre, insanlığın uzaylı bir medeniyetle irtibat kuramayışına evrendeki ısı sebep teşkil ediyor olabilir. Gelişmiş teknolojiyle donanmış uzaylılara ait uygarlığın dijital olduğunu öngören “aestivation hipotezi” adıyla nitelenen bu iddia, evrende farklı uygarlıklar peşinde koşan diğer uygarlıkların evreni saran şartlar düzelene değin hipernasyonda bulunabilir; Türkçesiyle kış uykusu yaşayabilir.

1984’TEN BERİ UZAYLILARI DİNLİYORUZ

Birbirinden ilginç sayısız filmi oluşturan bu konunun teorisinden farklı olarak düşünülen varsayımlar ise şu şekilde:

Evrende dünya haricinde 40 milyar daha gezegen var. Bunca sayısal çokluğa rağmen gezegenlerin birbirleriyle iletişim kurması sanılandan çok daha fazla zaman alabilir.

Çünkü uzaylıların bağlı olduğu dalga boylarındaki git-gel mesafesi tahmin edilenden daha yavaş olabilir. Öte yandan bu dalgalanmalar insan tarafından algılanamayacak karmaşıklıkta bir sisteme sahip olduğu için insanın anlamasının mümkün olmadığı bir boyut da taşıyabilir. 1984’ten beri uzaylıların dinlenilmesi faaliyetinde bir sonuç alınamaması akla bu ihtimalin yatkınlığını getirmekte.