Otonom ve Yeni Lüks Elektronik Araçlarda Hack Tehlikesi

Son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişen otonom araçlar ve devamlı elektronikleşen otomobiller, yeni bir büyük tehlikeyi beraberinde getirdi.

Otonom ve Yeni Lüks Elektronik Araçlarda Hack Tehlikesi

Haber365 Özel

Gelişen teknoloji ile birlikte günlük hayatta sıklıkla kullandığımız çok az şey analog kaldı. Her sektörden firmalar ve şirketler, tıpkı bir zamanlar telefon piyasasında lider olan Nokia’nın yenilikleri takip edemediği için koltuğunu kaybetmesi gibi bir endişe taşıyarak dijitalleşmenin peşine takılmış durumda. Bu durum otomotiv sektörünü de derinden etkiledi.

Tesla’nın elektrikli ve otonom araçlarda yakaladığı başarı ve yarattığı etki ile diğer otomobil üreticileri de yeniliklere ayak uydurmak için çalışmalarını hızlandırdı. Volkswagen, Ford ve General Motors gibi sektörde çok bilinen markalar otonom araçlara uyum sağlamaya çalışırken, Waymo ve Uber gibi teknoloji şirketleri de test sürüşlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Yakın bir gelecekte yollarda kullanılan araçların çok büyük bir çoğunluğu elektronik ve otonom hale gelecek.

ARAÇLARIN ELEKTRONİKLEŞMESİNİN DOĞURDUĞU TEHLİKE

Otonom araçlar ve gittikçe daha elektronik hala gelen otomobillerle birlikte daha büyük bir doğuyor. Bankacılık ve havacılık gibi riskin yoğun olduğu sektörlerde son derece büyük öneme sahip olan siber güvenlik, artık otomotivde de en çok önem gösterilmesi gereken unsurlardan biri olacak. Dünyadan pek çok yazılım uzmanı ve bilgisayar mühendisi, devamlı olarak otonom araçların herhangi bir bilgisayar aygıtı tarafından hack’lenebileceğini ifade ediyor. Özellikle işinde ehli olan bir hacker ise söz konusu olan, aracı hızlandırıp yavaşlatmak şöyle dursun aracın kontrolü bile geçirilebilir hatta tamamen bozulabilir.

CAN KAYIPLARI İLE SONUÇLANABİLİR

Bu durum tabii ki sadece sürücünün can güvenliğinin tehlikeye girmesini sağlamayacak, aynı zamanda etrafındaki araçları ve yayaları da tehdit edecektir. Özellikle Manhattan veya İstanbul gibi yoğun insan ve araç trafiğin olduğu bölgelerde tam anlamıyla kargaşaya sebep olabilir.

2018’de Uber’in otonom aracı bir yayanın ölümüne sebep olmuş, daha sonrasında uzun bir süre boyunca şirketin araçları trafikten çekilmişti. Elektronik araçlarda çok popüler olan Tesla’nın bir grup aracının erişimi 2017’de bir hacker tarafından ele geçirilmiş ancak neyse ki hacker iyi niyetliydi ki sadece potansiyel bir büyük tehlikeye dikkat çekmek amacıyla yapılmıştı. Yine 2019’daki bir örnekte hackerlar, 56 km ile giden Tesla araçlarının hızını 136 km’ye çıkartmayı başarmıştı.

TÜRKİYE’DE DE YAŞANIYOR

Bu çeşit korkutucu gelişmelerin sadece dünyada yaşanabileceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Daha geçtiğimiz günlerde lüks araçları uzaktan hackleyerek servis araçlarına yönlendiren organize bir suç şebekesi ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

Sonuç olarak, işini bilen bir hacker’ın elinde elektronik ve otonom araçlar etrafına büyük tehlike saçabilir. Maddi zararlara veya daha da kötüsü insanların hayatını kaybetmesine neden olabilir. Her ne kadar Tesla ve diğer otonom araç üreten şirketler, halkla ilişkiler masası vasıtasıyla bu tarz korkutucu gelişmelere karşı tüketicilere güven veren PR kassalar da, siber güvenlik önlemlerini devamlı geliştirseler de bunlar, meselenin kritik olmasını değiştirmiyor.

Araçların hızlı bir şekilde son yıllarda elektronikleşmesi, siber güvenlik alanında açıklar oluşturmuş durumda. Bu duruma karşı ehemniyetle eğilip, fren ve gaz mekanizmalarını dışarıdan müdahaleye kapatacak elektronik bir kalkan geliştirilmesi ve tüm sürücülere sağlanması önem arz ediyor. 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR