Oracle, Walmart ve ByteDance Ortaklığında TikTok Global Kuruluyor

Trump ve TikTok arasındaki gerilim sona eriyor. Oracle, Walmart ve ByteDance ortaklığında kurulacak TikTok Global ile ABD hazinesine 5 milyar dolar ödenecek ve ABD’de 25 bin kişiye istihdam oluşturulacak.

Oracle, Walmart ve ByteDance Ortaklığında TikTok Global Kuruluyor

 ABD Başkanı Trump’ın TikTok’un ABD operasyonlarının ülkedeki bir şirkete satılmaması durumunda uygulamanın yasaklanacağı kararının ardından büyük bir belirsizlik hakimdi. ByteDance’ın sahibi uygulama için dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle ve perakende devi Walmart ile anlaşıldı.

TİKTOK GLOBAL KURULUYOR

Yapılan anlaşmaya göre Oracle ve Walmart, ByteDance şirketinin yüzde 20 hissesini satın alacak ve TikTok’Un Amerikan operasyonlarını yönetecek. Bu üç şirketin işbirliği ile merkezi ABD’de bulunacak TikTok Global çatısı oluşturulacak.

ByteDance tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada Oracle, Walmart ve ByteDance işbirliğinde kurulacak TikTok Global adındaki şirketin halka arza gideceği, böylece şirketin kurumsal bir yönetim yapısına kavuşması ve şeffaflığının amaçlandığı belirtildi.

BYTEDANCE YÜZDE 80 HİSSESİNİ KORUYACAK

Şirketin halka arza gitmeden bir kısım hissesinin önceden satılacağı belirtilirken böylece ByteDance'in TikTok Global'de yüzde 80 hissesinin kalacağı aktarıldı. Şimdiki planda TikTok'un herhangi bir algoritma ya da teknoloji transferi yapmasının düşünülmediği, Oracle'ın sadece platformun ABD'deki kaynak kodlarına güvenlik erişiminin olacağı aktarıldı.

ABD HAZİNESİNE 5 MİLYAR DOLAR ÖDENECEK

Dana önce basında çıkan haberlerde de Oracle ve Walmart'ın şirketin yüzde 20 hissesine sahip olacağı belirtilmişti. Hisse dağılımında Oracle'ın yüzde 12,5; Walmart'ın yüzde 7,5 hisseye sahip olacağı aktarılmıştı.

Oracle'ın TikTok Global'e bulut teknolojisi uzmanlığını, dünyanın en büyük perakende şirketlerinden olan Walmart'ın da perakende ve e-ticaret tecrübesini getirmesi bekleniyor.

Oracle ve Walmart tarafından hafta sonu yapılan açıklamada bir yıl içinde ABD'de halka arz edilmesi beklenen TikTok Global'in ABD Hazine'sine 5 milyar dolar vergi ödeyeceği aktarıldı.

25 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

ABD'de 100 milyon kullanıcısı olan TikTok'un ülkede 25 bin kişiye daha istihdam yaratması bekleniyor. Anlaşmanın Çin hükümeti tarafından da onaylanması gerek. Diğer yandan basında çıkan haberlere göre ByteDance, TikTok'un değerlemesinin 60 milyar doları bulmasını bekliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR