BU İŞTE GELECEK VAR DEYİP 300 MİLYON YATIRDI

Uzun vadede bakıldığında sağlık dünyasının en önemli alanı olacağına inanılan biyoteknolojiye yönelen Google, Avrupa' da bu alanda çalışan şirketlerine para aktarmaya başlıyor.

BÜYÜK İLAÇ DEVİNE YATIRIM

Google'ın bu alana atılımının son kısmı olan İsveçli yaşam bilimleri yatırımcısı Medicxi'ye 300 milyon dolar yatırım yapması oldu. Novartis gibi bir ilaç şirketi ile bir başka yaşam bilimi şirketi olan Verily'nn yanı sıra, Google'ın çatı şirketi Alphabet de bu şirkete büyük miktarda yatırım yapanlar arasına girerek dahil oldu.

BİRÇOK İLAÇ DEVİNE YATIRIM VAR

Verily, daha önce GlaxoSmithKline, Sanofi, Novartis ve Johnson&Johnson gibi ilaç şirketlerine yatırım yaparak, diyabet yönetiminden robotik ameliyata kadar değişen kısımlarda teknoloji çalışmalarını destekledi. Geçen ay ise Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) başkanı olan  Robert Califf'i de çalışanları arasına kattı.

Google' ın kardeş şirketlerinden olan Calico ise yaşlanma ile  mücadelede kullanılacak tedaviler üzerinde çalışıyor. Grubun yatırım şirketi GV (Google Ventures) ise bugüne dek, çoğu ABD merkezli onlarca sağlık start up'ına yatırım gerçekleştirdi.