Dünya genelinde sayıları giderek artan internet girişimcileri, ölüm ve cenaze sektörünün ilerleyen senelerde büyük bir farklılık meydana getireceğini ileri sürüyor.

Öldükten sonra sanal dünyada ‘var olmaya devam etmek’ insanı korkutuyor olabilir. Lakin birçok sayıdaki girişimciler şimdiden söz konusu durum için yatırım yapmaya başladı.

Etermine adlı firma, sosyal medya hesaplarınızdan paylaştıklarınızı, akıllı telefonunuzda bulunan verilere ve daha fazlasını ‘dijital ayak izinizi’ bir araya toplayarak ‘dijital bir siz’ ortaya çıkarma düşüncesinden yola çıktı. Kulağa inanılması güç gelse bile, yapay zeka ile meydana getirilecek sanal kimlik, siz öldükten sonra dahi akrabalarınızla ve dostlarınızla iletişim kurabilecek.

Eternime'in kurucusu Marius Ursache, ‘Üzerinde çalıştığımız sanal kimlik, hayat hikayesini anlatabildiği gibi karşısındaki ile birebir iletişim kurabilecek bir dost niteliği taşıyacak’ ifadelerini kullanarak çalışması hakkında bilgiler veriyor.
Önümüzdeki sene lansmanı yapılacak olan Eternime'in yaptığı bilgilendirmeye göre, daha bu günden 37 bin kişi bu programdan yararlanmak için kayıt olmuş durumda.

SANAL CENAZELER HAZIRLANIYOR

Sanal kimlik oluşturma düşüncesi size korkunç geliyorsa, daha az etkilenebileceğiniz programlarda mevcut. Mesela öldükten sonra sosyal medya üzerinden vakti belirlenmiş paylaşımlar sunmayı sağlayan DeadSocial.org gibi.