16 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 28°
  • Izmir 31°
İmsak 03:45
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
BIST98.017
Dolar5,7134
Euro6,413
Altın258,94

Öğrenci Projesi! LED Teknolojisi İle Tarım

Son sınıf öğrencileri Didem Çiftçi ve Mert Kalaycı, topraksız tarımda LED teknolojisi ile bitki yetiştirme sistemi "smart garden" projesini hayata geçirdi.

Öğrenci Projesi! LED Teknolojisi İle Tarım

İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencileri olan Didem Çiftçi ile Mert Kalaycı, topraksız tarım olan akan su kültüründe LED teknolojisi ile bitki yetiştirme sistemi "smart garden" projesini gerçekleştirdi.

Son sınıftaki öğrenciler LED teknolojisi yardımı ile bitkilerin fotosentez süresini uzatmayı başardı. Güneş ışığının bulunmadığı bodrum kat ve konteyner gibi alanlarda hızlı bitki yetiştirme olanağı bulan öğrenciler, birim alanda yetiştirilecek bitki sayısı ve istenilen büyük artışı sağladı.

PROJEYİ HAYATA GEÇİRENLERİN AÇIKLAMASI

Projeyi hayata geçirenlerden Didem Çiftçi, Anadolu Ajansı' na yaptığı beyanda, küresel ısınma yüzünden  tarım topraklarından verimalınamaması ve artan nüfusun topraksız tarımın önemini artırdığını belirtti.

BU ŞEKİLDE BİTKİ DAHA HIZLI BÜYÜYOR

Toprağın bitkiye sunduğu bütün imkanları suyun da verebileceğinden bahseden Didem Çiftçi, "Elektronik devrelerde kullanılan LED devre elemanını bitkilerin büyümesi için gerekli olan fotosentez adına kullandık. LED ile beraber daha az enerji harcanarak bitkiye fotosentez adına gerekli olan ışık dalga boylarını istediğimiz boyutta verebiliyoruz. Bir bitki normal bir yerde 8 ya da 10 saat güneşlenme zamanına sahipken biz bunu LED ile istediğimiz kadar artırabiliyoruz. Böylelikle bitkinin çok daha hızlı bir şekilde büyümesinin önü açılıyor." dedi.

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri