NASA’nın Uzay Aracı Dünya'ya Düştü

1964 yılında fırlatılan NASA’nın uzay aracı OGO-1, 56 yıl sonra Dünya'ya düştü. İnsanlar tarafından göktaşı zannedilen objenin insan yapımı olduğu sonradan anlaşıldı

NASA’nın Uzay Aracı Dünya'ya Düştü

ABD ve Sovyet Rusya arasındaki Soğuk Savaş döneminde NASA’nın uzaya gönderdiği gözlem araçlarından biri 56 yıl sonra Dünya’ya çakıldı. İlk bakışta göktaşı zannedilen OGO-1 aracı 1064 yılında Dünya’dan fırlatılmıştı.

YILLARDIR BEKLEME MODUNDAYDI

NASA, 1964 ve 1969 arasında her sene uzay araçlarından birini Dünya'yı daha iyi gözlemlemek için uzaya fırlatmıştı. Daha sonra söz konusu uzay araçları, radyasyon kuşaklarından geçerek gezegenin etrafındaki manyetosferi inceleyeceği ve yaklaşık iki günde bir Dünya çevresindeki turunu tamamlayacağı bir yörüngeye yerleştirildi.

1964 yılında fırlatılan OGO-1'in çalışması 5 yıl sürdü. 1969'da bilim insanlarının daha fazla veri elde edemediği için aracı bekleme moduna alınmış, 1971'de ise görev tamamen sonlandırılmıştı.

OGO-1 YOLCULUĞUNU TAMAMLADI

NASA’nın resmi açıklamasına göre OGO-1, 29 Ağustos günü gezegenimize geri döndü. Tahiti’nin 160 kilometre kadar güneydoğusundan atmosfere giren cisim, yaklaşık 113 kilogram ağırlığa sahipti ve atmosfere girerken görülebilecek kadar büyük bir araçtı. Muhtemelen okyanus tabanında onlarca parçaya ayrılmış şekilde de olsa OGO-1 en sonunda bu uzun yolculuğunu tamamladı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR