Milyonların merakla beklediği Samsung'un yeni tepe model akıllı telefonu Galaxy Note 7 geride bıraktığımız haftalarda resmen tanıtılmıştı. Note 7 tanıtılmasıyla bir anda ilgi odağı oldu. Zira sahip olduğu teknik özellikler ve tasarımı birçok insan tarafından oldukça beğenildi.

Bugüne kadar Note 7'nin hep iyi yönlerinden bahsettik. Gel gelelim işkence testi sonuçları için aynı iyimserlikte olamıyoruz.

Bilindiği üzere piyasaya yeni çıkan akıllı telefonlar işkence testine tabi tutuluyor. Ekranı, ana ekran tuşu, kamerası çiziliyor; çakmakla ekranı yakılıyor ve bükülüyor. Henüz bu testlerden yüzde 100 başarıyla çıkan bir telefon olamadı. Lakin diğer üst seviye telefonların bir standartta olduğunu biliyoruz. Bu açıdan Note 7 beklentimizin oldukça altında kaldı.

Bildiğimiz üzere Galaxy Note 7'de yeni nesil koruyucu cam teknolojisi Gorilla Glass 5 kullanıldı. Bu camın selefine göre düşmeye ve darbeye yüzde 80 daha dayanıklı olduğu açıklanmıştı. Düşme testinde sınıftan geçmeyi başaran Gorilla Glass 5, çizme testinde maalesef hüsrana neden oldu.

Gorilla Glass 4 cam kullanılan diğer akıllı telefon 6. seviyede çizilmeye başlarken, Note 7'nin ekranı 3. seviyede çizilmeye başlıyor. Yani yarın öbür gün Note 7 alacak olursanız, ilk günden ekran koruyucusu taktırmayı unutmayın!

Maket bıçağı testinde kamerası çizilmeyen Note 7'nin ana ekran tuşu da yine tam bir hayal kırıklığı. Zira çizildikten sonra parmak izi sensörü çalışmıyor. Fakat yine ana ekran tuşu çizilen LG G5, Nexus 5x, ZTE Axon 7 ve Moto Z'nin sensörünün çalıştığına şahit olmuştuk. Samsung'un, iPhone gibi ana ekran tuşunda cam tercih etmesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

Çakmakla yakma testinde ise Note 7'nin rakiplerine oranla bir nebze daha başarılı olduğunu görüyoruz. Gorilla Glass 5 farkını burada gösteriyor. Ayrıca yine bükme testinden de Note 7 oldukça başarıyla çıkıyor. Burada da Gorilla Glass 5'in etkisinden bahsedebiliriz. Zira bildiğimiz üzere bu koruyucu cam teknolojisi, seleflerine göre daha iyi koruyor. Lakin çizilmelere karşı Gorilla Glass 4'lü telefonların daha başarılı olduğu da bir gerçek…

Yeni Şafak