Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan başkanlığında, "TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesi"ne ilişkin toplantı yapıldı. Özlü ve Arslan ile beraber Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), ASELSAN ve CTech yetkililerinin de katılmış olduğu toplantıda, TÜRKSAT-6A projesinde gelinmiş son durum görüşülmüş durumda.

2014 SENEDE BAŞLATILMIŞTI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat AŞ'nin mali desteği, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nün (TÜBİTAK UZAY) ana yükleniciliği, TUSAŞ, ASELSAN, CTech, yerli sanayi kuruluşları ve üniversitelerin desteğiyle 2014 senesi sonunda başlatılmış projede tasarım aşamasının sonuna yaklaşılmış durumda. Tasarımı tamamlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandığı duyuruldu.

MALİYETİ 600 MİLYON LİRA

Yeterlilik testleri 2018 senesi başlangıcında yapılacak TÜRKSAT-6A'nın 2020 senesinde atılması amaçlanıyor. Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle üretilecek TÜRKSAT-6A projesinde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem tamamıyla milli imkanlarla geliştirdiği ifade edildi.

Türkiye, yörüngede 15 sene süreyle kalacak TÜRKSAT-6A'nın hizmete alınmasıyla haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girmiş olacak ve bu alanda yurt dışına bağımlılık azalması planlanıyor.