Türk kültürünü ifade eden hareketli çıkartma ve emojiler, eğlenceli GIF'ler, kişiselleştirilebilir arka plan ve temalar, atasözü ve deyimlere hızlı erişim ve öğrenen klavye gibi öğeler içeren yeni dijital klavye TAMBU'yu hizmete girdi

TAMBU GELİYOR!

Türk Telekom, yerli ve milli teknoloji geliştirme vizyonundan hareketle yaşama geçirmiş olduğu platform özellikli dijital klavyesi TAMBU ile bilişim sektöründe yeni bir sayfa açmış oldu.

'Öğrenen sistemi' ile yapay zekanın kapılarını aralamış olan 'ilk yerli dijital platform' TAMBU ile müşteriler hem hızlanacak hem de incelikle düşünülmüş Türkiye'ye özgü hareketli çıkartmalar ve eğlenceli GIF'lerle yazışmalarını renklendirebilecek.

TAMBU'da 'Etekleri zil çalmak' deyiminden 'nazar değmesin' duasına, 'terlik fırlatan anne'den 'eyvallah' ifadesine kadar Türk kültürüne ait dilek ve duyguları yansıtan çok sayıda hareketli çıkartma ve emoji bulunacağı ifade edildi.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı aynı zamanda F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener son yolculuğuna uğurlandı.

TÜRK HARFLERİNİ KLAVYEYE UYARLAYAN DR.İHSAN SITKI YENER VEFAT ETTİ

91 yaşında hayatını kaybeden F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener, Şişli Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Ayazağa Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı, F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener için Şişli Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Yener'in yakınları, arkadaşları, öğrencileri katıldı. İhsan Sıtkı Yener'in ailesi cami bahçesinde taziyeleri kabul etti.

Yener'in kardeşi Naci Yener, "İhsan Yener hoca kendisine hedef ittihaz ettiği Türkiye'yi dünya çapında, her tarafta başarılara ulaştırma hedefine ulaştı. Türkiye'ye rekorlar şampiyonluklar kazandırmıştır" dedi.