Dünya üzerinde pek fazla ülkede keskin nişancı tüfeği olarak kullanılan Kanas’a alternatif olarak yerli kaynaklarla üretilen BORA-12, tüm denemelerinde başarı göstererek, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün özel operasyon birliklerinde kullanılacak en iyi tüfek oldu.

Güvenlik güçleri, BORA-12 ve bir diğer yerli silah MPT-76 ile hedefleri tam noktasından vurarak etkisiz hale getiriyor.

ULUSLARARASI TALEP GÖRÜYOR

Atış hassasiyetini maksimuma çıkaran serbest salınımlı namlunun bulunduğu tüfekte, kullanıcıya göre ayarlanabilen, amortisörü sayesinde kullanıcı üzerine gelen geri tepme kuvvetini sönümleyebilen fonksiyonel dipçik yer alıyor. Yabancı ülkelerde büyük ilgi uyandıran tüfek, şimdiye kadar Azerbaycan, Türkmenistan ve Suudi Arabistan’a ihraç edildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI AÇIKLAMIŞTI

Milli Savunma Bakanlığı, yerli üretim olan Bora keskin nişancı tüfeğinin tanıtım videosunu yayınlamasının ardından tüfek, pek çok ülkede büyük ilgi gördü. Twitter hesabından paylaşılan video da tüfeğin özellikleri açıklanıyor ve kullanım şekli gösteriliyor.

Bakanlık videoyu şu şekilde paylaşmıştı: ‘Yerli ve milli olarak üretilen Bora keskin nişancı tüfeğimiz kahraman güvenlik güçlerimizin gücüne güç katıyor.’