Mermi Uçak Celera 500L Tanıtıldı

Otto Aviation şirketinin geliştirdiği, az yakıtla çok mesafe vaat eden ‘Mermi Uçak’ lakaplı Celera 500L, 3 yıl geliştirme aşamasından sonra tanıtıldı.

Mermi Uçak Celera 500L Tanıtıldı

ABD’de özel jet üreten bir havayolu üreticisi olan Otto Aviation tarafından geliştirilen Celera 500L uçağının 31. test uçuşu tamamlandı. Şeklinden dolayı ‘Mermi Uçak’ olarak da bilinen araç, 4 kişilik yolcusuyla, 4 bin 500 milden daha uzun bir süre havada 460mph'lik seyir hızında gidebiliyor.

Daha az yakıt kullanan mermi uçak, aynı zamanda benzerlerinden 8 kat daha az yakıt tükettiği için çevreci bir jet olarak adlandırıldı.

GELECEĞİN HAVA TAKSİSİ OLABİLİR

Ticari uçak seferlerine rakip olarak gösterilen mermi uçağın, menzil ve hız özelliklerinin uçağı aynı zamanda ABD’de herhangi iki şehir arasında yakıt ikmali yapmadan yolcuları bir hava taksisi gibi taşıyacağı vurgulandı.

İSTANBUL’DAN İZMİR’E KİŞİ BAŞI 400 TL

Uçağın üretici firması olan Otto Aviation'dan yapılan yazılı açıklamaya göre 6 yolcu kapasiteli Celera 500L, saatte yaklaşık 740 km hıza ulaşabiliyor ve tek depo yakıtla 8.334 kilometre mesafe kat edebiliyor.

Bir saatlik uçuşta her şey dahil 328 dolarlık bir masrafı bulunan uçak 6 kişinin İstanbul'dan İzmir'e, 2.400 liraya, yani kişi başı 400 liraya gidebilmesine olanak tanıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR