Dünyanın farklı farklı üniversitelerinden gençler, ABD’ deki Mars Çölü’nde, görevlendirilmek üzere en uygun gezgin robotu tasarlamak için rekabet etti.

13 ülkeden 82 takımın başvuru yaptığı ve ülkemizin ilk defa dahil olduğu yarışmada, İTÜ’ lüler bilim dalında 4’üncü olarak büyük bir başarıya ulaştı.
İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan İTÜ Rover Grubu, ABD’de University Rover Challenge (Üniversiteler arası Robotik Araç Yarışması) finalinde Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil etti.

ALTINAY MARS KAŞİFİ

"ALTINAY Mars Kaşifi"adlı araçla bu rekabete ilk kez dahil olan İTÜ’lü gençler, her türlü engele rağmen büyük bir başarıya ulkaştı.

ABD’ Lİ GENÇLER YAPILAN YARIŞMADA BİRİNCİ OLDU

2007 senesinde ilk defa düzenlenen URC yarışmalarına bu yıl 13 ülkeden 82 takım katıldı. İTÜ Rover takımı, tasarımını yapıp ürettiği araç ile iki aşamalı seçim sisteminde teknolojik olarak dünyanın önde gelen birçok ülkesini geride bırakarak fark attı. İTÜ, finale kalan 7 ülkeden 35 takım arasında genel klasmanda 13’ üncü, bilim kategorisinde ise 4’ üncü oldu olarak başarısını bir kez daha tescilledi.