Facebook’un kurucularından olan Mark Zuckerberg, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, Facebook’un her zaman ‘Trump karşıtı’ olduğunu Twitter üzerinden açıklaması üzerine, Trump’a Facebook üzerinden yaptığı açıklamayla yanıt verdi.

"FACEBOOK TARAF TUTMAZ"

Mark Zuckerberg, eleştiriyi kabul etmeyerek Facebook’un hiçbir zaman taraf tutmadığını ve bir sosyal medya platformu olduğunu ifade etti. 

"LİBERALLER DE TRUMP'A YARDIM ETTİĞİMİZİ SÖYLÜYOR"

Yaptığı paylaşımlarda, “Trump Facebook’un kendisine karşı olduğunu açıklarken, liberaller bizim Trump’a yardım ettiğimizi söylemekte.” diyen Zuckerberg, her iki tarafın da hoşlarına gitmeyen paylaşımlar konusunda sinirlendiklerini ancak Facebook’un her kesmin fikrini paylaşabileceği bir platform olduğunu açıkladı.

Zuckerberg ifadelerinde, 2016 seçimlerinde önceki seçimlere göre daha çok insanın fikirlerini açıkladığını, her adayın seçmenlerine ulaşmak için bir Facebook sayfası olduğunu ve adayların kampanyalarını daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için yüz milyonlarca dolar harcadığını açıkladı.

OY KULLANMA KONUSUNDA ETKİLİ OLDU

Bir milyondan fazla kararı olmayan seçmenin oy kullanmasını hedefleyerek çalıştıklarını aktaran Zuckerberg, insanların seslerini duyurmasının Trump ve Clinton’un kampanyalarının toplamından daha fazla kararsız seçmeni etkilediğini ifade ederek, “Seçimlerden sonra, Facebook’un seçim sonuçlarını etkilediği fikrini önemsememiştim fakat şimdi yanıldığımı anladım.