16 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 26.11°
  • Izmir 30°
İmsak 03:45
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
BIST98.007
Dolar5,7124
Euro6,4137
Altın259,74

Kullanımı 2 Kat Artacak, Her Alanda Devrim Yapacak

3D yazıcı sektöründe harcamaların 2020 yılına kadar 2 kat artarak 35 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu üretim şekli inşaattan sağlığa, modadan otomotive her sektörde büyük yenilikler yaşanmasını sağlayacak.

Kullanımı 2 Kat Artacak, Her Alanda Devrim Yapacak

İlk olarak Charles Hull tarafından 1986 yılında icat edilen 3 boyutlu (3D) yazıcılar üretimde vaat edilen devrimi gerçekleştirmeye çok yakın. Sağlıktan otomotive, ev eşyalarından elektroniğe her sektörde 3D yazıcıların etkisi her geçen yıl artıyor.

International Data Corporation’un bu hafta içi yayımladığı ‘Yarıyıl 3D Yazıcı Harcama Rehberi’nde yer alan verilere göre 3D yazıcı alanında bu yıl 2015’e göre yüzde 24 artışla 15.9 milyar dolarlık harcama yapılması bekleniyor.  Harcamaların 2020 yılında ise iki kat büyüyerek 35 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. 2016 yılında otomotiv sektörü 3D yazıcılara 4 milyar dolarla en fazla yatırım yapacak sektör olacak. 

KATMANLI ÜRETİM

Üreticiler 3D printerları özellikle prototip üretiminde kullanıyor. 3D yazıcılar herhangi bir objeyi farklı malzemeler kullanarak katman katman dizerek üretme imkanı veriyor. 3D yazıcıların tek bir gecede devrim yaratmayıp ayak seslerini yavaş yavaş duyurmasının nedeni ise maliyetlerinin yakın zamana kadar çok yüksek olmasıydı.

Halihazırda dünya genelinde üretim hızlı ve pratik üretim bantlarında düşük maliyetlerle yapılıyor. 3D yazıcılarla endüstriyel parçalar üreten Fast Radius’un kurucu ve CEO’su Rick Smith Forbes dergisi için kaleme aldığı bir makalede son 10 yılda 3D yazıcıyla üretimin maliyetinin hızlı bir şekilde düştüğünü ve çok yakında büyük çaplı seri üretimden daha ucuza geleceğini söyledi. 

8 şiddetine dayanıklı villa bastılar 

3D yazıcıların inşaat sektörünü de tamamen değiştirmesi bekleniyor. Çeşitli inşaat malzemeleri zaten bir süredir bu yöntemle üretiyor. Ancak geçen ay Çinli HuaShang Tengda firması 400 metrekarelik bir villayı tamamen 3D yazıcılarla inşa ederek önemli bir başarıya imza attı. Firma 45 günde tamamlanan villanın bu yöntemle yarı maliyetine yapıldığını ve 8 şiddetinde depreme dayanıklı olduğunu açıkladı. Bu yöntemin ev almayı ucuzlaştırması ancak inşaat sektörünün yarattığı istihdamda bir düşüş yaşatması bekleniyor. 

Milyonların hayatı kurtulacak            

3D yazıcılarla insan doku ve organları da basılabiliyor. ABD’de bulunan Wake Forest Üniversitesi’nden araştırmacılar ‘bioprinting’ olarak nitelendirilen yöntemle insana uyumlu kulak, kas ve kemik ürettiklerini açıkladı. Bu yöntemle dünya genelinde organ nakli bekleyen milyonlarca insanın hayatını kurtarılabilecek.

Yemekler ucuzlayacak

Dünyada organik besin modası yaşansa da bilim insanları 7 milyarı aşkın insanı doyurmak için yeni fikirler ortaya atıyor. Columbia Üniversitesi’nden Hod Lipson bir grup aşçıyla yemek basabilen bir yazıcı üretti. Bu 3D yazıcı püre haline getirilmiş besinlerden sofrada servis edilebilecek yemekler yaratıyor. Bu yöntemle besin değerleri tam istenen düzeyde bir yemek daha düşük maliyetle üretilebiliyor. 

Her ayağa farklı ayakkabı

Nike firması 2 Jamaikalı koşucu Allysson Felix ile işbirliğine giderek en hızlı koşmasını sağlayacak ayakkabıları 3D yazıcıyla üretti. Olimpiyatlarda 100 atlet bu ayakkabıları kullanacak. Şu anda bu şekilde bir ayakkabıyı üretmek 45 dakika sürüyor. Sürecin hızlanmasıyla mağazalarda her müşteriye özel ayakkabı üretilecek.

Ford'a bakmak yeterli

3D yazıcıların şimdiden çok önemli olduğunu belirten Smith, Ford şirketinin modern üretim bandının öncüsü olduğunu hatırlatarak “Peki bu devrim ne zaman gerçekleşecek? Ford’a bakmanız yeterli. Şirket geçen yıl 3D yazıcılarla bugüne kadar 500 bin parça ürettiğini açıkladı” dedi.

35 kiloluk motosiklet

Havacılık devi Airbus’ın sahibi olduğu APWorks 3 yıllık çalışmanın ardından haziran ayında dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş motorsikleti ‘Ligh Rider’ı tanıttı. Sadece 35 kilo ağırlığındaki motosikler elektrikli motorla çalışıyor ve 80 kilometre hıza saniyeler içinde ulaşabiliyor. 

Akşam

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri