Toplu taşıma araçları gibi kalabalık yerlerde yanınıza yaklaşan dolandırıcılar tutarı önceden girdiği ufak rakamlar, pos cihazını size yaklaştırarak temassız özellik sayesinde çekebilmekte.

YAKLAŞIP ÜCRETİ ANINDA ÇEKİYOR

Rakamlar düşük olduğu için kart ekstremize yansıdığında çoğumuz fark etmeyebiliyor ya da umursamıyor. Bu şekilde günde binlerce kişinin kartından işlem yapıldığı tahmin edilmekte. BKM’ye göre 2016 senesinde kartlarla yapılan 4,2 milyar adet ödemenin yüzde 63’ü, 50 TL ve altındaki tutarlardan oluşmakta.

Sorunun şu andaki tek çözümü ise yurttaşın dikkati. Ay sonundaki ekstreleri kontrol yapması ve harcamaları not etmek. Şüpheli işlemin bankaya bildirilmesi yanında savcılık ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Bilişim Suçları Daire Başkanlığı'na başvuru yapılabilmekte.

“UYANIK OLUNMASI GEREKİR”

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, teknoloji sayesinde dolandırıcılığın bu gibi sahalara uzandığını belirterek şunları söyledi:

“Tüketiciler, çok dikkatli olması gerekli. Vatandaşın bir anlık dikkatsizliğinden yararlanan bu kişilere karşı uyanık olun, firma bilgilerinin ve harcamalarımızın iyi takip yapın. Gerekirse bu tip kartları kullanmaktan kaçının, hatta ciddi şüpheleriniz varsa doğrudan banka şubesinden işlem yapın.”dedi.