Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Satürn keşif uydusu Cassini, 20 senelik çalışmasının son döneminde gezegene şimdiye kadar hiç yaklaşmadığı kadar yaklaştı.

Edinilen bilgilere göre, Satürn çalışmasının son dönemine 10 Ağustos'ta başlayan Cassini, gezegenin atmosferi ve halkaları arasında bulunan 2 bin kilometrelik mesafeden geçişi sırasında, gezegenin atmosferiyle buluştu.

Satürn'ün üst atmosferinde yer alan bulutların bin 600 kilometre yakınına gelen Cassini’nin, gezegene şimdiye kadar gerçekleştirdiği en yakın geçişi oldu. Söz konusu geçişi sayesinde, gezegenin üst atmosferinin dışına çıkarak direk gaz örnekleri elde edebilecek. Bunun yanında, Cassini’nin atmosferde daha diplere gitmesi halinde yavaşlayabileceği gibi itici gücü sayesinde tekrar eski dengesine dönebileceği belirtildi. Bilim insanları, Cassini'nin son 4 geçişinde Satürn'ün atmosferinde daha da diplere gidebileceğini ifade ediyorlar.

KENDİNİ İMHA EDECEK

Öte yandan, 20 senedir uzayda yer alan ve yakıt sıkıntısı yaşayan Cassini'nin, yaşamı destekleme durumu olan Satürn'ün uyduları Titan ve Enceladus ile olası bir çarpışma ihtimali görülüyor. Satürn’ün atmosferinde daha da diplere ilerleyecek olan Cassini, 15 Eylül'de son dalışını gerçekleştirerek kendini imha edecek.