KERKES: GPS’den Bağımsız Sürü İHA Projesi

Dünyada çok az ülkenin başarabildiği sürü konseptine dayalı GPS sistemi olmayan ortamlarda da çalışabilen KERKES projesi ile karadaki düşmanlar saklanacak yer bulamayacak.

KERKES: GPS’den Bağımsız Sürü İHA Projesi

Haber365 Özel

Dünyada gittikçe yaygınlaşan ve Türkiye’nin de önemli atılımlar yaparak oyun kurucu olarak yer aldığı İHA alanında gelişmeler sürüyor.  Askeri olarak büyük avantajlar sağlayan insansız hava araçları genellikle GPS sistemi ile çalışıyor. GPS sistemi olmayan ortamlarda görev yapabilen İHA’ları üretebilen ise sadece birkaç ülke var.

KERKES NEDİR?

STM tarafından geliştirilen KERKES, Küresel Konumlama Sistemi ayni GPS’e bağımlı olmayan döner kanatlı ve sabit kanatlı bir İHA türü. KERKES, sahip olduğu yapay zeka ve derin öğrenme teknolojisi sayesinde haberleşmenin olmadığı ortamlarda bile görev yapabiliyor.

GPS ORTAMDA İHA NASIL GÖREV YAPAR?

Sistemine yüklenen bir haritayla göreve başlayan KERKES, üzerinde uçmakta olduğu araziden topladığı verilerle kendinde bulunan haritayı karşılaştırıyor ve bu sayede GPS’e gerek duymadan yönünü kolayca bulabiliyor.

HEDEFLEME NASIL YAPILIYOR?

GPS olmayan ortamlarda sensörlerden alınan veri ile görüntüler işleniyor ve buna göre bir konum kestirimi belirleniyor. Daha sonra yine yapay zekayla tespit edilen hedefler vurulmak suretiyle bertaraf ediliyor.

KARADAKİ HEDEFLERE RAHAT YOK

Her biri farklı görevlere sahip 20’den fazla İHA’dan oluşan bir sürü konseptinde oluşan projede, sürüdeki İHA’lar birbirinden ayrılarak farklı lokasyonlara doğru dağılabiliyorlar.  Yapay zeka, makine öğrenme algoritmaları ve sensörü ile görüntü tabanlı mesafe ölçümü yapılabiliyor. Bu sayede hedefler önceliklendirme özelliği ile birlikte karadaki hedeflere saklanacak yer bırakmıyor.

KERKES’in sensör füzyonu EO ve IA kameralar ile birlikte LIDA ve optik akış sensöründen oluşuyor.

KERKES ÖZELLİKLERİ

Proje kapsamında öznitelik çıkarım algoritmaları ve belirli nokta tanıma algoritmaları ile birlikte yapay zeka ve makine öğrenmesi algoritmaları geliştirilecek. Ayrıca GPS olmaksızın konum kestirimi, GPS olmaksızın görev icrası ile birlikte nesne tanıma ve derin öğrenme ile seyrüsefer kabiliyetlerin kazandırılması hedefleniyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR