Kamu Çalışanlarına 'WhatsApp' Yasağı!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından alınan karara göre, artık kamu görevlisi olan kişiler Whatsapp ve Telegram yerine yerli mesajlaşma uygulamalarını kullanacak.

Kamu Çalışanlarına 'WhatsApp' Yasağı!

Kamu Çalışanlarına 'WhatsApp' Yasağı!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından alınan karara göre kamuda görevli olan kişiler Whatsapp ve Telegram yerine iletişim uygulamaları kullanacak. Ancak bu kısıtlama sadece kamu çalışanlarının özel yaşamında geçerli olmayacak. 

AMAÇ: KAMUSAL KURUMDA SİBER SALDIRIYI ÖNLEMEK

Kamuda ''bilmesi gerekenler prensibi'' ile evraklara ulaşımın amaçlandığı rehberle tüm kamu kurumlarında siber saldırıların önlenmesi, bilgi sızdırılmasının denetlenmesi amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin yayımladığı ''Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi''ne göre, Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi, Mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi, Güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi, Güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenebilmesi gibi 12 başlıkta amaçlar belirlendi

  • Gizliliği veya erişilebilirliği bozulduğunda milli güvenliği tehdit edebilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan rehbere göre, kurumun tüm bilgi ve iletişim envanteri ve varlıkları çıkarılacak.
  • Her bir çalışan hazırlanan özel bir anketi dolduracak ve ne kadar kritik bilgiye sahip olduğu ile kimlerin erişim imkanı olduğu tespit edilecek.
  • Buradaki puanlamalara göre, kurumların güvenlik altyapıları da derecelendirilecek. Kurumlar derecelere göre bir altyapı çalışması yapacak ve tüm bilgi işlem altyapıları saldırılara hazır ve korunaklı olacak.
  • Bu çalışma ile kurumdaki tüm “bilmesi gerekenler prensibi”, ''zayıf noktalar'', ''asgari yetkiler'' ''yetkin personel'' başlıklarında tespitler yapılacak. Bu çalışma ile tüm kamu kurumlarının siber saldırılar, bilgi sızdırılması ile evrakların kontrolünün sağlanması hedefleniyor.


Söz konusu rehberde şu açıklamalar yer aldı: ''Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir. Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere mobil uygulamalar üzerinden gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmamalıdır'' 

Rehberde kurum tarafından satın alınan kullanıcı bilgisayarlarının sabit disklerinin veri kurtarmaya imkân sağlamayacak şekilde güvenli silme işlemine tabi tutulduktan sonra sistemlere dahil edilmesi de istendi.

Kuruma dışarıdan gelen e-posta eklerinin çok katmanlı güvenlik analizinden geçirilmesi istenen rehberde, bu içeriklerin, ''beyaz liste/kara liste'' olarak listelenmesi ve imza tabanlı anti-virüs testinde geçirilmesi istendi. Rehberde, ''Bu aşamadan sonra hala kategorilendirilmemiş e-posta ekleri kum havuzunda çalıştırılmalıdır. Kum havuzu çözümlerinde dosyalar yurt içinde yerleşik olan sunucularda taranmalıdır'' denildi.

Kuruma uzaktan bağlanacak cihazların; zararlı yazılımdan korunma, işletim sistemi ve uygulama güncelliği gibi hususlarda denetimden geçirilmesi de istenirken kurum politikalarına uygunluğu güvenli uzaktan bağlantı sağlayan sistemler üzerinden kontrol edilmesi belirtildi.

Parola giriş alanlarının uzun ve karmaşık olması istenirken rehberde, ''Parola cümle kullanımına izin vermeli ya da teşvik etmelidir. Kurumlar güvenlik gereksinimlerine göre parola politikası belirlemelidir. Ayrıca parolalar için bir en uzun geçerlilik süresi tanımlanmış olmalıdır. Değişen parola fonksiyonu eski parolayı, yeni parolayı ve bir parola onayını kapsamalıdır.''

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR