KALKAN 2 Mobil Hava Savunma Radarı

Yerli İHA’lar ile havada düşmanlarına korku salan Türkiye, savunmada düşman hava birimlerine geçit vermemek için KALKAN 2 mobil radarını kullanıyor.

KALKAN 2 Mobil Hava Savunma Radarı

Haber365 Özel

Türk savunma sanayisinin gelişmesi ile envanterdeki silah sistemleri konusunda dışa bağımlılıktan kurtulan Türkiye, hava savunma radarlarında da önemli işler başardı. ASELSAN’ın ürettiği KALKAN 2, orta irtifadaki hava hedeflerini hızlı ve doğru bir şekilde saptayarak, tabir-i caizse uçan kuşa geçit vermiyor.

DÜŞMAN BİRİMLERİ ANINDA TESPİT EDİLİYOR

3 boyutta hedefi teşhis eden mobil bir arama takip cihazı olan KALKAN-II, Komutanlığı Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sistemi’nin (HERİKKS) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nin (HİSAR-O) ana radarı olarak görev yapmakta. Uçaklar, helikopter, İHA’lar ve füzeler gibi havada bulunan tüm tehditler KALKAN 2 tarafından hızlıca tespit edilerek müdahale edilmesine olanak sağlıyor.

KRİTİK BÖLGELERDE GÖZ AÇTIRMIYOR

KALKAN-II’de çok huzmeli ve faz dizili elektromanyetik taramalı anten kullanılmakta. Böylece her türlü fabrika, liman veya askeri üs bölgelerinde tek başına kullanıma uygun bir yapı olarak dikkat çekiyor.

 

MOBİL OLMANIN AVANTAJI

Alçak ve orta hava savunma katmanında düşman birimleri geçit vermeyen ve 3 boyutlu olarak tespitini yapan KALKAN 2, harekat bölgesine ise römork üzerine monteli bir şekilde araçla çekilerek intikal edebiliyor.

120 kilometreye kadar menzili olan radar, sadece 20 dakika içerisinde kurulabiliyor. Mobil olması açısından farklı bölgelere taşımak konusunda da Türk ordusunu büyük avantaj sağlıyor.

KALKAN 2 ÖZELLİKLERİ

3 boyutta hedef tespit ve takip
Uçaklar, helikopterler, havada asılı helikopter, İHA, seyir
füzelerinin tespit ve takibi
Hedeflerin sınıflandırılması
Hedef teşhisi (IFF Mod5)
Karıştırıcı yönü belirleme
Komuta Kontrol Sistemleriyle çalışma
Çoklu hedef takibi
Farklı platformlara entegre edilebilir modüler tasarım
20 dakika kurulum süresi
Entegre GPS ve Otomatik Kuzey Bulucu

KALKAN II TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Gönderme Frekansı : X-Bant
Etkinlik Menzili : >120 km
Hedef takip kapasitesi : >60
Yanca Kapsama : 360°
Yükseliş Kapsaması : -10° / +55°

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR